www.woodrecreation.com

Boys Elementary Basketball

Home
WCRC Adult Pickleball
About Us
Contact Us
Our Funders
Want to Get Involved?!
Programs
What's Happening Now!
Calendar
Staff
 
WCRC Boys Elementary Basketball
Through Feb. 7
#SchoolW-L
1Williamstown9-0
2Greenmont8-0
3Kanawha7-0
4North Christian9-1
5Criss8-1
6Madison6-2
6Blennerhassett6-2
8Worthington7-3
9Vienna5-3
10Waverly6-4
11Park. Catholic4-4
12McKinley 4-5
12Mineral Wells4-5
12Gihon4-5
15Neale3-6
16Martin3-7
16Fairplains3-7
18Lubeck2-6
19Emerson1-7
19Jefferson1-7
21Wood County Christian1-8
22Franklin0-8
23Parkersburg Christian0-9
 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 7 Results

-

Worthington 18, Emerson 17

Worthington – Xavier Alaniz 15, Collin Hayes 2, Peyton West 1.

Emerson – Kegan Nutter 3, Cale Stutler 4, Sylas Cheuvront 10.

-

Blennerhassett 29, McKinley 10

Blennerhassett – Harry Silvus 12, Derek Hill 10, Eli Davis 2, Bryce Bowman 4, Landon Willison 1.

McKinley – Jaxon Thomas 6, Gunner Loscar 2, Ethan Jones 2.

-

Vienna 48, Parkersburg Christian 2

Vienna - Brady Thorn 8, Branson Lott 16, Isaac Ambrose 6, Joss Moellendick 3, Branson Forshey 3, Austin Craven 2, Tyrell Miller 4, Giuseppe Scotto-Rinaldi 6.

Parkersburg Christian - Wesley Amos 2.

-

Jefferson 25, Martin 12

Jefferson – Preston Willis 13, Kris Stevens 2, Braden Keffer 4, AJ Hendershot 4, Braden Arther 2.

Martin – Tristyn Squires 4, Greyson Board 3, Garrett Cline 2, Jase Rake 1. (one basket made by other team) 2.

-

Lubeck 29, Fairplains 16

Lubeck – Cayden Wingrove 9, Houston Wright 2, Gavin Fling 5, Craig Deem 8, Bryce Hathaway 1, Easton Walker 2.

Fairplains – Drew Vanfossen 4, Dedrick Riggs 12.

-

Gihon 50, Waverly 20

Gihon – Cam Fallon 6, Carter Lockhart 4, Drew Blough 12, Logan Graham 10, Alex Pierotti 6, Ethan Sands 2, Eli Johnson 4, Caiden Polinsky 2, Desmond Eddy 4.

Waverly – Tyler Coleman 9, Austin McDonald 2, Isaac Beall 9.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 6 Results

-

Madison 34, Lubeck 13

Madison - Sutton Stanley 14, Quinten Wilson 12,  Dre Bedgood 4, Ben Morris 4.

Lubeck - Craig Deem 4, Channing Barrett 3,  Houston Wright 2, Gavin Fling 2, Tripp Williams 2.

-

Greenmont 33, Park. Catholic 6

Greenmont – Sam Heaney 2, Chandler Jackson 12, Tyler Cameron 4, Nick Beane 8, Connor Zecca 6, Toby Thompson 1.

Catholic – Evan Murphy 2, Ethan Durochia 2, Gabe Rice 2.

-

Worthington 24, Waverly 10

Worthington – Collin Hayes 4, Xavier Alaniz 15, Mosiah Cottrill 1, Chase Curry 2, JaShawn Honeycutt 2.

Waverly – Uriah Coleman 2, Tyler Coleman 2, Jackson Kerr 2, Andrew Rink 4.

-

Williamstown 44, Franklin 0

Williamstown – Tyler Keiser 6, Carson Haines 2, Wyatt Powell 2, Asher Fenton 6, Mason Mercer 6, Jenner Burge 2, Aiden Meeks 4, Grant Gorby 2, Nate Nicely 4, Gavin Sivard 6, Aiden Johnson 2, Wyatt Siley 2.

-

Kanawha 35, Jefferson 13 

Kanawha – Zach Farnsworth 7, Zane McHenry 6, Blake Claudio 18, Logan Ruble 2, Tony Herrera 2.

Jefferson – Kris Stevens 7, Braden Keffer 2, Preston Willis 2, Chance Kirgis 2.

-

Criss 23, Mineral Wells 21

Criss – Bradyn Starcher 6, Luke Anderson 9, Cole Freeman 3, Logan Blasingame 3, Jacobi White 2.

Mineral Wells – Taj Joyce 5, Chase Offenberger 6, Kolten Persinger 8, Austin Perry 2.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 5 Results

-

Madison 31, Vienna 15

Madison - Quinten Wilson 13, Sutton Stanley 12,  Dre Bedgood 2, Kaiden Skinner 2, Ian Cunningham 2.

Vienna - Brayton Kupfner 7,  Brady Thorn 4,  Branson Lott 2,  Isaac Ambrose 2.

-

Kanawha 39, Blennerhassett 16

Kanawha – Zane Kirk 9, Matthias Williams 8, Bowan Rader 6, Zach Farnsworth 14, Landon Allman 2.

Blennerhassett – Harry Silvus 8, Derek Hill 4, Tyler Shahan 2, Eli Davis 2.

-

North Christian 21, Martin 18 

North – Ashton Peeples 8, Oliver Cartwright 9, Trent Lawrentz 4.

Martin – Tristyn Squires 4, Greyson Board 4, Coleton Hill 6, Garrett Cline 1, Jase Rake 3.

-

McKinley 33, Parkersburg Christian 10

McKinley – Jaxon Thomas 9, Zamyar Walker 2, Gunner Loscar 6, Slaton Davis 4, TJ Presta 2, Thomas Naylor 6, Ethan Jones 4.

P. Christian – Wesley Amos 10.

-

Gihon 34, Emerson 16

Gihon – Cam Fallon 14, Drew Blough 7, Logan Graham 11, Caiden Polinsky 2.

Emerson – Cale Stutler 6, Quantrell Webb 4, Logan Rowe 2, Sylas Cheuvront 4.

-

Fairplains 24, Wood County Christian 18

Fairplains – Dedrick Riggs 15, Kenny Tullius 2, Drew Vanfossen 7.

WCC – Cameron Coppernoll 10, Jude Bills 2, Andrew Seigneur 2, Josh Ball 2, Zach Byrd 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 4 Results

-

Greenmont 35, Park Christian 8
Greenmont - Sam Heaney 2, Chandler Jackson 7, Tyler Cameron 6, Carter Thorpe 4, Jack McLean 10, Alijah Andrews 2, Wesley Durkin 2, Braydon Lotton 2.

P. Christian - Izaac Nazelroad 2, Wade Piggott 4, Wesley Amos 2.

-

Worthington 19  Park. Catholic 16

Worthington – Xavier Alaniz 7, Mosiah Cottrill 2, Chase Curry 4, Ashton VonVille 6.

Catholic – Evan Murphy 4, Dominic Strcula 8, Seth Menarchek 2, Carter Nelson 2.

-

North Christian 25, Fairplains 18
North - Oliver Cartwright 9, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 12, Hayden Tunnell 2.

Fairplains - Drew Vanfossen 10, Dedrick Riggs 6, Jackson Carroll 2.

-

McKinley 29, Franklin 9

McKinley - Jerry Loscar 4, Zamyar Walker 2, Gunner Loscar 7, TJ Presta 6, Thomas Naylor 4, Ethan Jones 6.

Franklin - Micheal Rogers 1, Kaleb Hall 8.

-

Waverly 33, Wood County Christian 22

Waverly – Blake Corbitt 2, Tyler Coleman 4, Andrew Fink 18, Braden Aliff 2, Austin McDonald 2, Issac Beall 5.

WCC – Cameron Coppernoll 8, Jude Bills 4, Andrew Seignour 2, Josh Ball 2, Zach Byrd 6.

-

Criss 35, Martin 16

Criss – Aiden Matthews 4, Bradyn Starcher 2, Luke Anderson 13, Logan Blasingame 4, Jaxon Myers 4, Blaze Efaw 4, Parker Reese 4.

Martin – Tristyn Squires 4, Grayson Board 4, Coleton Hill 2, Garrett Cline 4, Cayden Gibson 2.


 

Jan. 31 Results

-

Park. Catholic 12, Wood County Christian 10

Catholic – Dominic Strcula 6, Thibault Chazalet 2, Seth Menarchek 4.

WCC – Zach Byrd 2, Cameron Coppernoll 6, Andrew Seigneur 2.

-

North Christian 27, Park. Christian 10

North – Oliver Cartwright 10, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 6, Andrew Francisco 4, Hayden Tunnell 3, Jude Cayton 2.

P. Christian – Izaac Nazelrod 2, Natasha Fluharty 2, Wade Piggott 6.

-

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 29 Results

-

North Christian 20, Park. Catholic 13

North – Ashton Peeples 16, Trent Lawrentz 4.

Catholic – Carter Nelson 3, Dominic Strcula 6, Seth Menarchek 4.

-

Mineral Wells 18, Lubeck 15

Mineral Wells – Taj Joyce 9, Kolton Persinger 9.

Lubeck – Gavin Fling 11, Channing Barrett 1, Derek Sandy 2, Bryce Hathaway 1.

-

Kanawha 35, Gihon 12

Kanawha – Zane Kirk 12, Mathias Williams 3, Zach Farnsworth 6, Bowen Rader 2, Cayden Miller 6, Blake Claudio 2, Jackson Hendershot 2, Alex Ware 2.

Gihon – Cam Fallon 2, Drew Blough 3, Logan Graham 2, Ayden Martin 1, Caiden Polinsky 4.

-

Williamstown 57, Jefferson 10

Williamstown – Tyler Keiser 18, Carson Haines 2, Wyatt Powell 8, Asher Fenton 5, Mason Mercer 5, Jenner Burge 4, Aiden Meeks 4, Grant Gorby 4, Gawin Sivard 4, Wyatt Siley 3.

Jefferson – Preston Willis 10.

-

Criss 31, Waverly 16

Criss – Aiden Matthews 2, Bradyn Stacher 2, Luke Anderson 8, Cole Freeman 3, Jaxon Myers 10, Logan Blasingame 2, Blake Efaw 4.

Waverly – Jackson Kerr 2, Andrew Fink 4, Austin McDonald 10.

-

Blennerhassett 31, Neale 12

Blennerhassett - Harry Silvus 14, Tyler Shahan 1, Derek Hill 6, Bryce Bowman 2, Colt Scott 1, Cooper Sams 2, Logan Arnold 2, Eli Davis 3.

Neale - Peyton Underwood 1, Kendrick Allman 2, Dillon Burdette 2, Ayden Whited 5, Chaz Elam 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 28 Results

-

Martin 27, Fairplais 24

Martin – Tristyn Squires 7, Greyson Board 9, Coleton Hill 2, Garrett Cline 7, Jase Rake 2.

Fairplains – Drew Vanfossen 15, Dedrick Riggs 9.

-

Kanawha 38, Vienna 14

Kanawha – Zane Kirk 14, Mathias Williams 5, Zach Farnsworth 12, Preston Randolph 3, Logan Ruble 2, Zach Cunningham 2.

Vienna – Brady Thorn 1, Branson Lott 6, Isaac Ambrose 4, Joss Moellendick 3.

-

Worthington 27, Park. Christian 19

Worthington – Xavier Alaniz 11, Mosiah Cottrill 4, Chase Curry 4, Jackson Roe 2, Ashton VonVille 6.

P. Christian – Natasha Fluharty 2, Wade Piggott 11, Wesley Amos 6.

-

North Christian 21, Waverly 17

North – Oliver Cartwright 7, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 6, Hayden Tunnell 2, Andrew Francisco 4.

Waverly – Andrew Fink 5, Uriah Coleman 3, Issac Beall 9. 

-

Neale 22, Wood Co. Christian 18 OT

Neale – Rex Ashcraft 8, Chaz Elam 5, Dillon Burdette 4, Ayden Whited 5.

WCC – Cameron Coppernoll 16, Kellen Miller 2.

-

Mineral Wells 28, Gihon 19 

Mineral Wells – Taj Joyce 10, Chase Offenberger 2, Kolton Persinger 14, Alex Morgan 2.

Gihon – Cam Fallon 4, Drew Blough 6, Logan Graham 4, Alex Pierotti 1, Carter Lockhart 4.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 22 Results

-

North Christian 24, McKinley 22

North – Oliver Cartwright 10, Ashton Peeples 6, Trent Lawrentz 6, Andrew Fancisco 2.

McKinley – Jaxon Thomas 8, Gunner Loscar 8, T.J. Presta 2, Ethan Jones 4.

-

Park. Catholic 26, Martin 24

Catholic – Carter Nelson 8, Evan Murphy 6, Domenic Strcula 8, Seth Menarchek 4.

Martin – Tristyn Squires 12, Coleton Hill 8, Garrett Cline 2, Bracton Douglas 2.

-

Waverly 38, Fairplains 10

Waverly – Uriah Coleman 6, Tyler Coleman 12, Jackson Kerr 8, Andrew Fink 8, Issac Beall 4.

Fairplains – Drew VanFossen 6, Jackson Carroll 2, Brayden Flanagan 2.

-

Williamstown 33, Lubeck 8

Williamstown – Tyler Keiser 4, Carson Haines 6, Wyatt Powell 6, Asher Fenton 9, Aiden Meeks 2, Aiden Johnson 2, Isaac Harris 4.

Lubeck – Gavin Fling 2, Cayden Wingrove 2, Houston Wright 2, Logan McVey 1, Charles Williams 1.

-

Greenmont 34, Wood County Christian 8

Greenmont – Jack McLean 1, Nick Beane 11, Noah Brown 2, Wesley Durkin 2, Tyler Cameron 2, Chandler Jackson 10, Toby Thompson 6.

WCC – Cameron Coppernoll 4, Koa Navarro 2, Zach Byrd 2.

-

 

Criss 28, Park. Christian 13

Criss – Aiden Matthews 6, Bradyn Starcher 6, Cole Freeman 5, James Lewis 4, Jaxon Myers 6, Tyler Bell 1.

P. Christian – Wade Piggott 4, Izaac Nazelrod 7, Natasha Fluharty 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 17 Results

-

Madison 34, Neale 8

Madison - Quinten Wilson 15, Sutton Stanley 6, Dre Bedgood 3, Kaiden Skinner 2, Ian Cunningham 8.

Neale - Ayden Whited 6, Easton Miller 2.

-

Greenmont 26, North Christian 12

Greenmont – Sam Heaney 4, Jack McLean 8, Nick Beane 10, Noah Brown 2, Toby Thompson 2.

North – Oliver Cartwright 7, Trent Lawrentz 1, Ashton Peeples 4.

-

Worthington 20, Franklin 12

Worthington – Collin Hayes 6, Xavier Alaniz 6, Chase Curry 2, Ashton VonVille 2, Thomas Lindenmuth 4.

Franklin – Kaleb Hall 12.

-

Martin 17, Park. Christian 4

Martin – Cayden Gibson 4, Cale Smith 2, Jase Rake 2, Tristyn Squires 2, Greyson Board 2, Coleman Hill 5.

Park. Christian – Wesley Amos 2, Natasha Fluharty 2.

-

Gihon 23, Lubeck 21

Gihon – Cam Fallon 9, Carter Lockart 2, Drew Blough 6, Logan Graham 6.

Lubeck – Craig Deem 4, Channing Barrett 3, Derek Sandy 6, Bryce Hathaway 6, Easton Walker 2.

-

Williamstown 36, Emerson 16

Williamstown – Tyler Keiser 6, Asher Fenton 2, Carson Haines 8, Wyatt Powell 6, Mason Mercer 4 Aiden Meeks 2, Grant Gorby 2, Gavin Sivard 4, Isaac Harris 2.

Emerson – Kegan Nutter 3, Jacob Thomas 6, Cale Stutler 2, Natavion Robinson 2, Sylas Cheuvront 3.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 16 Results

-

Vienna 31, Jefferson 16

Vienna – Brady Thorn 7, Branson Lott 11, Braxton Kupfner 2, Isaac Ambrose 6, Tanner Cancade 2, Joss Moellendick 1, Holden McComas 2.

Jefferson – Preston Willis 5, Kris Stevens 6, Taris Miller, Isaiah Bee 1, Braylon Wolford 2.

-

Williamstown 33, Mineral Wells 16

Williamstown – Tyler Keiser 9, Asher Fenton 2, Carson Hines 4, Wyatt Powell 6, Mason Mercer 1, Jenner Burger 4, Grant Gorby 1, Wyatt Siley 4, Isaac Harris 2.

Mineral Wells – Chase Offenberger 8, Xavier St. Andry 2, Kolton Persinger 2, Peyton Cline 2, Dustin Perry 2.

-

Park. Catholic 17, Fairplains 15

Catholic – Carter Nelson 7, Seth Menarchek6, Carson Logston 2, Michael Tahbaz 2.

Fairplains – Kenny Tullius 2, Dedrick Riggs 2, Jackson Carroll 3, Drew VanFossen 8.

-

Kanawha 41, Neale 9

Kanawha – Zane Kirk 13, Mathia Williams 6, Zack Farnsworth 7, Preston Randolph 4, Zane McHenry 3, Cayden Miller 2, Blake Claudio 4, Logan Ruble 2.

Neale – Hyland Garvey 2, Ayden Waital 3, Rex Ashcraft 4.

-

Criss 26, McKinley 17

Criss – Aiden Matthews 4, Bradyn Starcher 2, Luke Anderson 4, Cole Freeman 2, Jacobi White 4, Logan Blasingame 4, Tyler Bell 6.

McKinley – Jaxon Thomas 4, Zamyar Walker 2, Gunner Loscar 2, Slaton Davis 2, TJ Presta 6, Ethan Jones 1.

-

Waverly 26, Franklin 10

Waverly – Uriah Coleman 4, Tyler Coleman 2, Andrew Fink 10, Austin McDonald 4, Issac Beall 2.

Franklin – Caleb Joy 2, Kaleb Hall 8.

 

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 15 Results

-

Madison 36, Emerson 16

Madison – Quentin Wilson 19, Sutton Stanley 8, Dre Bedgood 4, Kaiden Skinner 3, Xavier Graeber 2.

Emerson – Jacob Thomas 6, Cale Stutler 2, Syla Cheuvront 6, Logan Rowe 2.

-

Martin 13, McKinley 10

Martin – Tristyn Squires 3, Greyson Board 3, Coleton Hill 2, Garrett Cline 4, Jase Rake 1.

McKinley – Ethan Jones 4, Jaxon Thomas 2, Gunner Loscar 4.

-

Worthington 16, Wood County Christian 14

Worthington - Collin Hayes 2, Xavier Alaniz 10, Mosiah Cottrill 4.

WCC - Cameron Coppernoll 10, Jude Bills 2, Kellen Miller 2.

-

Williamstown 31, Gihon 13

Williamstown – Tyler Keiser 8, Asher Fenton 2, Carson Haines 11, Wyatt Powell 2, Aiden Meeks 2, Evan Turner 2, Jenner Burge 2, Grant Gorby 2,

Gihon – Cam Fallon 6, Carter Lockhart 4, Drew Blough 1, Logan Graham 2.

-

Vienna 24, Lubeck 11

Vienna – Brady Thorn 4, Branson Lott 9, Braxton Kupfner 5, Tanner Cancade 2, Joss Moellendick 4.

Lubeck – Channing Barrett 2, Easton Walker 4, Houston Wright 2, Craig Deem 3.

-

Blennerhassett 31, Mineral Wells 13

Blennerhassett – Harry Silvis 18, Eli Davis 6, Derek Hill 3, Bryce Bowman 2, Colt Scott 2.

Mineral Wells – Zavier St. Andry 2, Taj Joyce 4, Chase Offenberger 5, Kolten Persinger 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 14 Results

-

Wood County Christian 28, Franklin 2

WCC – Cameron Coppernoll 4, Jude Bills 2, Andrew Seigner 6, Kou Navarro 2, Josh Ball 6, Kellen Miller 6, Zach Byrd 4.

Franklin – Kaleb Hall 2.

-

North Christian 30, Worthington 14

North – Oliver Cartwright 15, Ashton Peeples 9, Hayden Tunnell 2, Andrew Francisco 4.

Worthington – Xavier Alaniz 10, Ashton VanVille 4.

-

Greenmont 21, Criss 16

Greenmont – Chandler Jackson 5, Tyler Cameron 6, Jack McLean 5, Nick Beane 5.

Criss – Brayden Starcher 2, Luke Anderson 9, Jacobi White 2, Jaxon Myers 1, Logan Blasingame 2.

-

Fairplains 23, Parkersburg Christian 10

Fairplains – Dedrick Riggs 11, Drew Vanfossen 12.

P. Christian – Wesley Amos 6, Wade Piggot 4.

-

Mineral Wells 28, Neale 10

Mineral Wells – Taj Joyce 8, Chase Offenberger 4, Kolton Persinger 8, James Thompson 2, Peyton Cline 4, Xavier St. Andry 2.

Neale – Hyland Garvey 2, Dillon Burdette 6, Rex Ashcroft 2.

-

Blennerhassett 36, Jefferson 16

Blennerhassett – Eli Davis 4, Derek Hill 4, Harry Silvis 18, Jaxon Bradley 2, Colt Scott 2, Bryce Bowman 3, Aiden Nicholson 2, Caden Burnside 1.

Jefferson – Preston Willis 8, Aayden Thorne 2, Brayden Auther 4, Jayden Walker 2.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 10 Results

-

McKinley 21, Fairplains 4

McKinley – Jaxon Thomas 3, Jerry Loscar 2, Christian Brooks 2, Slaton Davis 2, Gunner Loscar 8, Ethan Jones 4.

Fairplains – Dedrick Riggs 2, Drew Vanfossen 2.

-

Waverly 15, Park. Christian 9

Waverly – Tyler Coleman 4, Andrew Fink 7, Austin McDonald 2, Isaac Beall 2.

P. Christian – Izaac Nazelrod 6, Cayden Nelson 3.

-

Greenmont 38, Martin 14

Greenmont – Jack McLean 9, Chandler Jackson 13, Toby Thompson 5, Tyler Cameron 3, Nick Beane 4, Carter Thorpe 2, Connor Zecca 2.

Martin – Tristyn Squires 2, Greyson Board 9, Colten Hill 1, Garrett Cline 2.

-

North Christian 25, Wood County Christian 11

North – Ashton Peeples 12, Oliver Cartwright 10, Trent Lawrentz 3.

WCC – Cameron Coppernoll 10, Zach Byrd 1.

-

Williamstown 36, Madison 21

Williamstown – Tyelr Keiser 18, Asher Fenton 2, Carson Haines 7, Wyatt Powell 5, Jenner Burge 2, Isaac Harris 2.

Madison – Quinten Wilson 14, Sutton Stanley 5, Dre Bedgood 2.

-

Kanawha 29, Emerson 12

Kanawha – Mathias Williams 12, Preston Randolph 4, Bowan Radar 4, Zach Farnsworth 4, Alex Ware 2, Cayden Miller 2, Blake Claudio 1.

Emerson – Jacob Thomas 6, Elias Cheuvront 2, Quantrell Webb 2, Cale Stutler 2.


 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 9 Results

-

Vienna 38, Gihon 24

Vienna – Brayden Thorn 17, Branson Lott 12, Braxton Kupfner 2, Isaac Amrose 3, Tanner Cancade 2, Austin Craven 2.

Gihon – Cam Fallon 10, Drew Blough 4, Logan Graham 4, Kavell Robinson 6.

-

P. Catholic 30, Franklin 1

Catholic – Dom Strcula 10, Evan Murphy 2, Michael Tahbaz 2, Seth Menarchek 4, Carter Dawson 2, Anthony Discini 2, Cameron Keller 6, Brody Kasun 2.

Franklin – Caleb Joy 1.

-

Blennerhassett 27, Lubeck 16

Blennerhassett – Harry Silvis 16, Eli Davis 4, Derek Hill 5, Jaxon Bradley 2.

Lubeck – Channing Barrett 4, Bryce Hathaway 6, Cayden Wingrove 2, Craig Deem 2, Easton Walker 2.

-

Mineral Wells 25, Emerson 16

Mineral Wells – Taj Joyce 7, Chase Offenberger 8, Alex Morgan 2, Kolton Persinger 4, Xavier St. Andry 2, Austin Perry 2.

Emerson – Jacob Thomas 8, Quantrell Webb 2, Hunter Leavitt 1, Logan Rowe 4, Cale Sutler 1.

-

Criss 30, Worthington 16

Criss – Aiden Matthews 5, Bradyn Starcher 2, Luke Anderson 12, Jaxon Myers 1, Logan Blasingame 4, Jacobi White 2, Cole Freeman 2, Tyler Ball 2.

Worthington – Xavior Alaniz 8, Mosiah Cottrill 2, Ashton VanVille 4, Kohetta Lynch 2.

-

Neale 27, Jefferson 0

Neale - Rex Ashcroft 6, Ayden Whited 9, Dillan Burdette 4, McKendrick Allman 2, Hyland Garvey 2, Peyton Underwood 4.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 8 Results

-

Criss 25, Wood County Christian 18

Criss – Aiden Matthews 2, Bradyn Starcher 4, Luke Anderson 5, Jacobi White 2, James Lewis 4, Jackson Myers 1, Logan Blasingam 3, Tyler Bell 4.

WCC – Cameron Coppernell 4, Andrew Seigneur 7, Josh Ball 3, Jude Bills 2, Zach Byrd 2.

-

Waverly 23, McKinley 15

Waverly – Tyler Coleman 6, Andrew Fink 6, Issac Beall 7, Uriah Coleman 2, Austin McDonald 2.

McKinley – Jaxon Thomas 8, Thomas Naylor 4, Ethan Jones 1, Declan Ferrell 2.

-

Worthington 14, Martin 8

Worthington – Collin Hayes 1, Zavior Alaniz 2, Mosiah Cottrill 6, Chase Curry 5.

Martin – Tristyn Squires 4, Jase Rake 2, Colten Hill 1, Greyson Board 1.

-

Greenmont 34, Fairplains 2

Greenmont – Sam Heaney 4, Chandler Jackson 3, Carter Thorpe 4, Tyler Cameron 10, Nick Beane 2, Alijah Andrews 3, Noah Brown 2, Brayden Lotton 2, Jack McLean 4.

Fairplains – Dedrick Riggs 2.

-

Williastown 22, Vienna 9

Williamstown – Tyler Keiser 9, Carson Haines 2, Asher Fenton 5, Mason Mercer 1, Jenner Burge 4, Gavin Sivard 1,  

Vienna – Brady Thorn 2, Branson Lott 2, Braxton Kupfner 1, Holden McDomas 2, Drey Grinter 2.

-

Kanawha 36, Madison 14

Kanawha – Zach Farnsworth 11, Preston Randolph 12, Mathias Williams 13.

Madison – Quinten Wilson 6, Sutton Stanley 8.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 7 Results

-

Madison 30, Mineral Wells 16

Madison – Quinten Wilson 11, Sutton Stanley 13, Dre Bedgood 4, Tryston Davis 2.

Mineral Wells – Taj Joyce 8, Chase Offenberger 4, Kolton Persinger 4.

-

Blennerhassett 30, Gihon 18

Blennerhassett – Bryce Bowman 6, Braxton Byrd 4, Derek Hill 3, Harry Silvus 14, Eli Davis 2, Caden Burnside 1.

Gihon – Cam Fallon 11, Drew Blough 3, Logan Graham 2, Kavell Robinson 2.

-              

Emerson 22, Jefferson 13

Emerson – Conner Elkins 2, Jacob Thomas 6, Cale Stutler 2, Elias Cheuvront 12.

Jefferson – Preston Willis 9, Kris Stevens 2, Taris Miller 2.

-

North Christian 29, Franklin 8
North - Oliver Cartwright 14, Trent Lawrentz 4, Hayden Tunnell 4, Andrew Francisco 3, Cody Eding 2, Andrew Whitlatch 2
Franklin – Kaleb Hall 8.

-
Lubeck 15, Neale 14

Lubeck – Chenning Barrett 2, Gavin Fling 2, Derek Sandy 2, Bryce Hathaway 1, Easton Walker 4, Cayden Wingrove 4.

Neale – Ayden Whited 2, Dillon Burdette 8,  Kendrick Allman 4.

-

Park. Catholic 9, Park. Christian 4

Catholic - Dom Strcula 5, Seth Menarchek 2, Evan Murphy 2.

P. Christian - Isaac Nazelroad 4.


 


2019 Wood County Boys Elementary Basketball Schedule 
Monday, Jan. 7    
(visitor)wear dark (home) wear lightSiteTime
MadisonvsMineral WellsMineral Wells4:30
GihonvsBlennerhassettMineral Wells5:30
EmersonvsJeffersonJefferson4:30
LubeckvsNealeJefferson5:30
North ChristianvsFranklinP. Christian4:30
P. CatholicvsP. ChristianP. Christian5:30
Tuesday, Jan. 8    
WC ChristianvsCrissCriss4:30
Waverly vsMcKinleyCriss5:30
WorthingtonvsMartinMartin4:30
FairplainsvsGreenmontMartin5:30
WilliamstownvsViennaMadison4:30
KanawhavsMadisonMadison5:30
Wednesday, Jan. 9    
Mineral Wells vsEmersonEmerson4:30
Criss vsWorthingtonEmerson5:30
BlennerhassettvsLubeckFranklin4:30
P. CatholicvsFranklinFranklin5:30
JeffersonvsNealeVienna4:30
GihonvsViennaVienna5:30
Thursday, Jan. 10    
McKinleyvsFairplainsP. Christian4:30
Waverly vsP. ChristianP. Christian5:30
KanawhavsEmersonEmerson4:30
Martin vsGreenmontEmerson5:30
North ChristianvsWC ChristianWilliamstown4:30
MadisonvsWilliamstownWilliamstown5:30
Monday, Jan. 14    
NealevsMineral WellsBlennerhassett4:30
Jefferson vsBlennerhassettBlennerhassett5:30
Criss vsGreenmontGreenmont4:30
WC ChristianvsFranklinGreenmont5:30
Worthingtonvs North ChristianFairplains4:30
P. ChristianvsFairplainsFairplains5:30
Tuesday, Jan. 15    
MadisonvsEmersonat PHS Jack4:30
MartinvsMcKinleyat PHS Jack5:30
ViennavsLubeckBlennerhassett4:30
Mineral Wells vsBlennerhassettBlennerhassett5:30
WC ChristianvsWorthingtonWilliamstown4:30
GihonvsWilliamstownWilliamstown5:30
Wednesday, Jan. 16    
ViennavsJeffersonJefferson4:30
WilliamstownvsMineral WellsJefferson5:30
P. CatholicvsFairplainsFranklin4:30
WaverlyvsFranklinFranklin5:30
KanawhavsNealeCriss4:30
McKinleyvsCrissCriss5:30
Thursday, Jan. 17    
North ChristianvsGreenmontNeale4:30
MadisonvsNealeNeale5:30
P. ChristianvsMartinLubeck4:30
GihonvsLubeckLubeck5:30
WilliamstownvsEmersonEmerson (Worthington host)4:30
FranklinvsWorthingtonEmerson (Worthington host)5:30
     
Monday, Jan. 21 (holiday, no school)    
Tuesday, Jan. 22    
GreenmontvsWC ChristianWaverly4:30
WaverlyvsFairplainsWaverly5:30
McKinleyvsNorth ChristianNorth4:30
P. CatholicvsMartinNorth5:30
Criss vsP. ChristianWilliamstown4:30
LubeckvsWilliamstownWilliamstown5:30
Wednesday, Jan. 23    
NealevsEmersonEmerson4:30
WorthingtonvsGreenmontEmerson5:30
ViennavsMineral WellsGihon4:30
Jefferson vsGihonGihon5:30
MadisonvsBlennerhassettBlennerhassett4:30
FranklinvsFairplainsBlennerhassett5:30
Thursday, Jan. 24    
WaverlyvsMartinMartin4:30
WC ChristianvsMcKinleyMartin5:30
P. CatholicvsCrissNeale4:30
WilliamstownvsNealeNeale5:30
Jefferson vsLubeckGihon4:30
MadisonvsGihonGihon5:30
     
     
     
     
     
     
     
Monday, Jan. 28    
WorthingtonvsP. ChristianKanawha4:30
ViennavsKanawhaKanawha5:30
Waverly vsNorth Christianat WC Christian4:30
NealevsWC Christianat WC Christian5:30
GihonvsMineral WellsFairplains4:30
MartinvsFairplainsFairplains5:30
Tuesday, Jan. 29    
Waverly vsCrissWilliamstown4:30
JeffersonvsWilliamstownWilliamstown5:30
Neale vsBlennerhassettP. Catholic4:30
North ChristianvsP. CatholicP. Catholic5:30
Mineral Wells vsLubeckLubeck4:30
GihonvsKanawhaLubeck5:30
Wednesday, Jan. 30    
BlennerhassettvsEmersonEmerson (Worthington host)4:30
McKinleyvsWorthingtonEmerson (Worthington host)5:30
LubeckvsKanawhaVienna4:30
NealevsViennaVienna5:30
MartinvsFranklinFranklin4:30
FairplainsvsCrissFranklin5:30
Thursday, Jan. 31    
WilliamstownvsBlennerhassettBlennerhassett4:30
Mineral Wells vsJeffersonBlennerhassett5:30
WC ChristianvsP. CatholicNorth4:30
P. ChristianvsNorth ChristianNorth5:30
GreenmontvsFranklinVienna4:30
EmersonvsViennaVienna5:30
     
Monday, Feb. 4    
McKinleyvsFranklinP. Catholic4:30
WorthingtonvsP. CatholicP. Catholic5:30
Criss vsMartinP. Christian4:30
GreenmontvsP. ChristianP. Christian5:30
WC ChristianvsWaverlyFairplains4:30
North ChristianvsFairplainsFairplains5:30
Tuesday, Feb. 5    
BlennerhassettvsKanawhaMartin4:30
North ChristianvsMartinMartin5:30
McKinleyvsP. ChristianVienna4:30
MadisonvsViennaVienna5:30
FairplainsvsWC ChristianGihon4:30
EmersonvsGihonGihon5:30
Wednesday, Feb. 6    
WilliamstownvsFranklinGreenmont4:30
P. CatholicvsGreenmontGreenmont5:30
LubeckvsMadisonMadison4:30
WorthingtonvsWaverlyMadison5:30
Jefferson vsKanawhaMineral Wells4:30
Criss vs Mineral WellsMineral Wells5:30
Thursday, Feb. 7    
WorthingtonvsEmersonEmerson4:30
BlennerhassettvsMcKinleyEmerson5:30
JeffersonvsMartinLubeck4:30
FairplainsvsLubeckLubeck5:30
ViennavsP. ChristianWaverly4:30
GihonvsWaverlyWaverly5:30
     
Monday, Feb. 11    
MadisonvsWC ChristianKanawha4:30
North ChristianvsKanawhaKanawha5:30
ViennavsP. CatholicGreenmont4:30
NealevsGreenmontGreenmont5:30
BlennerhassettvsMartinCriss4:30
WilliamstownvsCrissCriss5:30
Tuesday, Feb. 12    
MadisonvsP. Catholicat PHS Jack4:30
Mineral WellsvsMcKinleyat PHS Jack5:30
NealevsFairplainsGihon4:30
WC ChristianvsGihonGihon5:30
EmersonvsWaverlyNorth4:30
ViennavsNorth ChristianNorth5:30
Wednesday, Feb. 13    
MadisonvsWaverlyGreenmont4:30
BlennerhassettvsGreenmontGreenmont5:30
LubeckvsWorthingtonP. Catholic4:30
KanawhavsP. CatholicP. Catholic5:30
FairplainsvsJeffersonJefferson4:30
Mineral WellsvsFranklinJefferson5:30
Thursday, Feb. 14    
P. ChristianvsEmersonEmerson (Worthington host)4:30
GihonvsWorthingtonEmerson (Worthington host)5:30
JeffersonvsCrissLubeck4:30
North ChristianvsLubeckLubeck5:30
WilliamstownvsMartinMartin4:30
Mineral WellsvsGreenmontMartin5:30
     
Monday, Feb. 18    
ViennavsWaverlyNeale4:30
P. ChristianvsNealeNeale5:30
EmersonvsP. CatholicKanawha4:30
WC ChristianvsKanawhaKanawha5:30
FranklinvsJeffersonJefferson4:30
McKinleyvsGihonJefferson5:30
Tuesday, Feb. 19    
FranklinvsBlennerhassettKanawha4:30
P. ChristianvsKanawhaKanawha5:30
LubeckvsGreenmontMadison4:30
WilliamstownvsMcKinleyMadison5:30
CrissvsMadisonMadison6:30
     
Wednesday, Feb. 20    
BlennerhassettvsViennaMadison4:30
Jefferson vsMadisonMadison5:30
KanawhavsMineral WellsMineral Wells4:30
NealevsGihonMineral Wells5:30
LubeckvsEmersonEmerson (Worthington host)4:30
FairplainsvsWorthingtonEmerson (Worthington host)5:30
Thursday, Feb. 21    
Franklinvs.P. ChristianP. Catholic4:30
McKinleyvsP. CatholicP. Catholic5:30
WC ChristianvsMartinWaverly4:30
GreenmontvsWaverlyWaverly5:30
KanawhavsWilliamstownNorth4:30
Criss vsNorth ChristianNorth5:30
Tournament will begin either Feb. 25 or March 4 (depending on make up of postponed games)

      2018 Champions - Williamstown Yellowjackets

willy.jpg

      2018 Runners-up - Gihon Eagles

gihon.jpg

      2018 Third Place - Kanawha Braves

kanawha.jpg

      2018 Fourth Place - Blennerhassett Bobcats

blenny.jpg

2018boysbracketfinals.jpg

 

WCRC 2018 Boys Elementary

Basketball Tournament

(at Jefferson Elementary Center)

March 14 Results

-

Championship Game

Williamstown 39, Gihon 14

Williamstown (18-0) – Lynken Joy 14, Parker Schramm 9, Jayden Bryant 6, Carson Hill 4, Brody Bowyer 4, Julian Johnson 2.

Gihon (14-4) – Devon Forshey 4, Landon Utt 6, Cam Fallon 4.

-

Consolation Game

Kanawha 26, Blennerhassett 10

Kanawha (16-2) – Isaac Dailey 4, Zane Lewis 3, Gauge Delancey 2, Zane Kirk 15, Christian Haught 2.

Blennerhassett (12-6) – Lucas Jenkins 2, Carter McLain 4, Ty Davis 4.

 

 

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball Tournament

March 13 Semifinal Results

(at Jefferson Elementary Center)

-

Gihon 32, Kanawha 31

Gihon – Brant Butcher 4, Devon Forshey 5, Landon Utt 14, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 3.

Kanawha – Isaac Dailey 14, Zane Lewis 2, Zane Kirk 12, Christian Haught 1, Zach Farnsworth 2.

-

Williamstown 36, Blennerhassett 10

Williamstown – Lynken Joy 12, Parker Schramm 6, Will Coiner 6, Jayden Bryant 2, Carson Hill 4, Aiden Meeks 2, Julian Johnson 2, Cooper Martin 2.

Blennerhassett – Lucas Jenkins 2, Carter McLain 4, Ty Davis 2, Aiden Nicholson 2.

-

Wednesday, March 14 Schedule

Consolation Game

5:30 – Kanawha vs. Blennerhassett

Championship

7:00 – Gihon vs. Williamstown

 

 

WCRC County Boys Basketball Tournament

March 12 Quarterfinals

At Jefferson Elementary School

-

Gihon 32, Vienna 14

Gihon – Devon Forshey 10, Landon Utt 6, Cam Fallon 6, T.J. Thomas 5, Brent Butcher 2, Logan Graham 2, Carter Lockhart 1.

Vienna – Noah Frazier 2, Avery Matteson 6, Cooper Cancade 6.

-

Kanawha 32, Neale 15

Kanawha – Isaac Dailey 8 – Zane Lewis 11, Zane Kirk 8, Gauge Delancey 2, Blake Claudio 1, Guy Bradley 2.

Neale – Gaber Go 6, Peyton Lewis 2, Christian Rutherford 2, Emmanuel Tewdros 5.

-

Blennerhassett 32, Madison 22

Blennerhassett – Ty Davis 19, Lucas Jenkins 3, Carter McLain 8, Scott Bailey 2.

Madison – Quinton Wilson 7, Luke Davis 5, Jayden Fluharty 2, Sutton Stanley 7, Zach Wigal 1.

-

Williamstown 25, Mineral Wells 16

Williamstown – Parker Schramm 6, Brady Bowyer 2, Cooper Martin 2, Carson Hill 4, Lynken Joy 8, Will Coiner 1, Jayden Bryant 2.

Mineral Wells – Austin Conley 3, Conner McMullen 6, Kayden Marshall 4, Taj Joyce 3.

-

Tuesday, March 13 Semifinal Schedule

5:30 - #2 Kanawha vs. #3 Gihon

6:30 - #1 Williamstown vs. #4 Blennerhassett

-

Wednesday, March 14

5:30 – Consolation Game

7:00 – Championship Game

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball Tournament

(at Jefferson Center)

March 8 Results

-

Vienna 19, Park. Catholic 18

Vienna – Noah Frazier 8, Cooper Cancade 4, Isaac Ambrose 2, Brady Thorn 1, Branson Lott 4.

Catholic – Dominic Strcula 2, Conner Zecca 2, Cruz Isaly 4, Ian Galloway 10.

-

Gihon 25, Criss 16

Gihon – Brant Butcher 2, Devon Forshey 8, Landon Utt 4, T.J. Thomas 5, Cam Fallon 6.

Criss – Aiden Matthews 2, Luke Anderson 2, Darius Jones 8, Landon Dunn 2, Cole Freeman 2.

-

Kanawha 37, Wood County Christian 13

Kanawha – Isaaac Dailey 17, Preston Randolph 3, Zane Lewis 9, Zane Kirk 2, Alex Ruble 2, Christian Haught 4.

WCC – Harry Silves 10, Elijah Christman 2, Jonah Bosgraf 1.

-

Neale 32, Worthington 16

Neale – Peyton Davis 7, Christian Rutherford 6, Ayden Whited 5, Emmanuel Tewdros 4, Gabe Go 10.

Worthington – Xavior Alaniz 4, Brandon Gray 2, Collin Hayes 2, Caleb Lindenmuth 8.

-

March 12 Schedule

4:30 – Vienna vs. Gihon

5:30 – Kanawha vs. Neale

6:30 – Madison vs. Blennerhassett

7:30 – Williamstown vs. Mineral Wells

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball Tournament

(at Jefferson School)

March 7 Results

-

Madison 25, Lubeck 18

Madison - Luke Davis 5, Quinton Wilson 9, Jaydon Fluharty 2, Sutton Stanley 1, Aiden Cremeans 2, Bryce Willis 1, Zack Wigal 5.
Lubeck - Kieran Daniel 2, Mason Nutter 3, Nicho Rowland 6, Logan Fling 5, Dylan Holiday 2.
-
Blennerhassett 27, Greenmont 12

Blennerhassett - Ty Davis 8, Carter McLain 15, Lucas Jenkins 2, Scott Bailey 2.

Greenmont – Zayden Newell 2, Josh Wallace 4, Derick Marshall 2, J.D. Pauley 2, Ethan Jones 2.

-

Williamstown 46, Emerson 6

Williamstown - Brody Bower 2, Aiden Meeks 4, Julian Johnson 2, Gavin Hill 2, Asher Fenton 2, Wyatt Powell 4, Lynken Joy 11, Mason Mercer 4, Parker Schramm 6, Will Coiner 2, Jayden Bryant 2, Carson Hill 4.

Emerson - Quinton Wright 2, Ty Street 2, Kegan Nutter 2.

-

Mineral Wells 19, North Christian 12

Mineral Wells – Tyson Wagoner 2, Brady Allman 2, Conner McMullen 6, Austin Conley 4, Drew Blough 2, Taj Joyce 3.

North – Oliver Cartwright 2, Landyn Summers 1, Ryan Owens 4, Jacob Francis 5.

-

March 8 Schedule

4:30 – Park. Catholic vs. Vienna

5:30 – Gihon vs. Criss

6:30 – Kanawha vs. Wood County Christian

7:30 – Worthington vs. Neale

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball Tournament

(at Jefferson Elementary Center)

March 6 Results

-

Vienna 30, Fairplains 7

Vienna - Brady Thorn 1, Gavin Ranson 2, Kaiden Dulaney 2, Branson Forshey 2, Branson Lott 2, Noah Frazier 15, Cooper Cancade 2, Isaac Ambrose 4.

Fairplains - Ethan Goodnight 5, Jason Hodgson 2.

-

Criss 26, Martin 10

Criss - Cole Freeman 2, Luke Anderson 10, Darius Jones 4, Jaxon Myers 2, Adam Elder 2, Brayden Starcher 2, Landon Dunn 4.

Martin - Andrew Snider 2, Caleb Polsley 6, Darius Lane 2

.-

Wood County Christian 32, Waverly 12

WCC – Harry Silves 11, J.J. Dimit 6, Jonah Bosgraf 2, Elijah Christman 6, Cooper Billingsley 2, Andrew Seigneur 3, Braeyn Joseph 2.

Waverly – Caiden Perkins 4, Isaac Beall 3, Uriah Coleman 2, Ryker Hutchinson 1, Andrew Fink 2.

-

March 7 schedule

4:30 – Madison vs. Lubeck

5:30 – Blennerhassett vs. Greenmont

6:30 – Williamstown vs. Emerson

7:30 – North Christian vs. Mineral Wells

 

 

 

WCRC Wood County Boys

Elementary Basketball Tournament

March 5 Results

At Jefferson Elementary

-

Emerson 33, Franklin 16

Emerson - Quinton Wright 18, Carson Brundige 2, Ty Street 6, Gabe Gibson 4, Liam Guns 1, Jacob Thomas 2.

Franklin – Devin Andrews 2, Gage Coull 8, Braden Coleman 2, Landon Henthorn 4.

-

Lubeck 49, McKinley 4

Lubeck - Aenas Alderman 2, Wyatt Curfman 2, Cayden Wingrove 2, Keiran Daniel 6, Gavin Fling 2, Mason Nutter 9, Channing Barrett 3, Nicho Rowland 6, Bryce Hathaway 5, Coen Daniel 10, Dylan Holiday 2.

McKinley - Jason Thomas 4.

-

Greenmont 31, Jefferson 6

Greenmont - Wesley Durkin 2, Josh Wallace 2, Deric Marshall 2, Zaden Newell 7, Jackson Wharton 15, Jack McLean 2.

Jefferson - Rivion Grim 6.

-

March 6 Schedule

4:30 – Vienna vs. Fairplains

5:30 – Criss vs. Martin

6:30 – Wood County Christian vs. Waverly

 

WCRC Boys Elementary Basketball

March 2 Results

-

Madison 31, Neale 22

Madison – Quinton Wilson 14, Luke Davis 5, Jayden Fluharty 3, Zach Wigal 4, Sutton Stanley 2, Aiden Cremeans 3.

Neale – Christian Rutherford 2, Peyton Davis 2, Manny Tewdros 9, Gabriel Go 9.

-

Kanawha 34, Lubeck 24

Kanawha – Isaac Dailey 8, Zane Lewis 6,Christian Haught 2, Preston Randolph 1, Zane Kirk 11,Guy Bradley 4, Zack Farnsworth 2.

Lubeck – Kieran Daniels 13, Dylan Holiday 3, Nicho Rowland 6, Wyatt Curfman 2.

 

 
WCRC Boys Elementary
    Basketball Standings

Through March 2

*-won tie-breaker procedure 

#SchoolW-L
#1Williamstown14-0
#2Kanawha 13-1
#3Gihon 11-3
#4Blennerhassett*10-4
#5Madison*10-4
#6Park. Catholic*10-4
#7Worthington*10-4
#8Mineral Wells* 9-5
#9North Christian9-5
#10Neale*8-6
#11Vienna8-6
#12Lubeck*7-7
#13Greenmont7-7
#14Criss*6-8
#15Wood Co. Christian6-8
#16Franklin5-9
#17Emerson 4-10
#18Waverly 3-11
#19Martin2-12
#20Jefferson*1-13
#21McKinley 1-13
#22Fairplains 

0-14  

 

WCRC Boys Elementary Basketball

March 1 Results

-

Vienna 22, Madison 16

Vienna – Avery Matteson 2, Branson Lott 4, Noah Frazier 12, Brady Thorn 2, Cooper Cancade 2.

Madison – Quinten Wilson 10, Luke Davis 2, Sutton Stanley 4.

-

Mineral Wells 34, Jefferson 3

Mineral Wells – Tyson Waggoner 2, Drew Blough 2, Brody Allman 4, KaydenMarshall 4, Taj Joyce 3, Conner McMullen 7, Parker Vannoy 4, Bryce Smedley 2, Ashton Burr 2, Kolten Persinger 2, Xavier St. Andry 2.

Jefferson – A.J. Hendershot 1m /eucuib /feun 2,

-

Park. Catholic 30, North Christian 24

Catholic – Carson McMinn 6, Ian Galloway 4, Cruz Isaly 15, A.J. Criss 3, Dom Strcula 2.

North – Jacob Francis 8, Landyn Summers 6, Oliver Cartwright 5, Ryan Owens 3, Ashton Peeples 2.

-

Blennerhassett 42,  Emerson 23

Blennerhassett -Carter McLain 23, Patrick Arnold 8, Ty Davis 3, Lucas Jenkins 2, Derek Hill 2, Mason Sandy 2, Scott Bailey 2.

Emerson - Quinton Wright 14, Ty Street 4, Gabe Gibson 3, Liam Guns 1, Jacob Thomas 1.

-

Worthington 26, Franklin 22

Worthington – Xavior Alaniz 4, Reed Vickers 10, Brandon Gray 2, Caleb Lindenmuth 4, Landon Edwards 6.

Franklin – Gage Coull 7, Landon Henthorn 10, Mason Harris 5.

-

Criss 35, Martin 9

Criss – Landon Dunn 6, Drius Jones 6, Luke Anderson 4, Jacobi White 2, Bradyn Starcher 6, James Lewis 1, Aiden Matthews 2, Cole Freeman 4, Parker Reese 4.

Martin – Caleb Polsley 2, Tristyn Squires 5, Darius Lane 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 28 Results

-

Williamstown 34, Gihon 5

Williamstown – Lynken Joy 8, Parker Schramm 8, Will Coiner 6, Jayden Bryant 2, Tyler Keiser 3, Cooper Martin 2, Julian Johnson 2, Carson Haines 1, Asher Fenton 2.

Gihon – Devon Forshey 2, Landon Utt 2, Logan Graham 1.

-

Mineral Wells 32, Emerson 14

Mineral Wells – Tyson Waggoner 4, Keyden Marshall 3, Taj Joyce 7, Conner McMullen 14, Bryce Smedley 2, Parker Vannoy 2.

Emerson – Ty Street 1, Sylas Cheuvront 2, Quinton Wright 11.

-

Park. Catholic won by forfeit over McKinley

-

Greenmont 25, Criss 22

Greenmont - Jack McLean 2, Jackson Wharton 9, Zayden Newell 4, J.D. Pauley 4, Josh Wallace 4, Eli Brown 2.

Criss – Darius Jones 6, Luke Anderson 7, Brayden Starcher 1, Aiden Matthews 6, Adam Elder 2.

-

Kanawha 41, Madison 22

Kanawha – Isaac Dailey 24, Zane Lewis 7, Zane Kirk 10.

Madison – Quinton Wilson 7, Luke Davis 2, Jayden Fluharty 7, Bryce Willis 4, Sutton Stanley 2.

-

Neale 33, Jefferson 4
Neale - Christian Rutherford 2, Peyton Davis 9, Manny Tewdros 8, Gabe Go 12, Mckendrick Allman 2.
Jefferson - Jon Ash 2, John Wilkinson 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball League

Feb. 27 Results

-

Vienna 37, Emerson 28

Vienna – Brady Thorn 8, Braxton Kupfner 2, Branson Lott 3, Noah Frazier 18, Cooper Cancade 6.

Emerson – Ty Street 5, Quention Wright 13, Cole Sisk 2, Gabe Gibson 8.

-

North Christian 39, Worthington 23

North – Ryan Owens 5, Jacob Francis 14, Oliver Cartwright  7, Landyn Summers 11, Trent Lawrentz 2.

Worthington – Caleb Lindenmuth 17, Landen Edwards 2, Xavior Aloniz 2, Reed Vickers 2.

-

Williamstown 43, Madison 21

Williamstown – Will Coiner 6, Parker Schramm 14, Brody Bowyer 5, Lynken Joy 9, Carson Hill 1, Jayden Bryant 6, Cooper Martin 2.

Madison – Quentin Wilson 4, Luke Davis 4, Jaydon Fluharty 9, Sutto Stanley 4.

-

Mineral Wells 19, Neale 15

Mineral Wells – Tyson Waggoner 5, Conner McMullen 10, Austi Conley 4.

Neale – Christian Rutherford 7, Peyton Davis 4, Manny Tewdros 4.

-

Wood County Christian 21, Franklin 18

WCC – Harry Silves 6, J.J. Dimit 4, Elijah Christman 11.

Franklin – Gage Coull 12, Landon Henthorn 6.

-

Kanawha 32, Blennerhassett 24

KanawhaIsaac Dailey 10, Zane Lewis 3, Christian Haught 1, Gauge Delaney 2, Preston Randolph 12, Zach Farnsworth 2, team 2.

Blennerhassett – Carter McLain 14, Ty Davis 5, Patrick Arnold 2, Lucas Jenkins 3.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 21 Results

Franklin 20, Fairplains 13

Franklin – Gage Coull 3, Hunter Kelley 2, Landon Henthorn 6, Brayden Coleman 5, Mason Harris 4.

Fairplains – Jason Carroll 8, Dedrick Riggs 2, Ethan Goodnight 3.

-

Madison 37, Martin 11

Madison – Quinton Wilson 4, Luke Davis 10, Jayden Fluharty 12, Sutton Stanley 7, Kaiden Skinner 2, Derek Stover 2.

Martin – Caleb Polsley 7, Tristyn Squires 4.

-

Williamstown 49, Worthington 15

Williamstown – Will Coiner 5, Parker Schramm 12, Brody Bower 8, Lynken Joy 12, Carson Hill 8, Jayden Bryant 2, Julian Johnson 2.

Worthington  – Xavior Alaniz 4, Reed Vickers 6, Caleb Lindenmuth 3, Landon Edwards 3.

-

Waverly 18, McKinley 11

Waverly – Caiden Perkins 6, Isaac Beall 7, Ryker Hutchins 1, Andrew Fink 4.

McKinley Jaxon Thomas 2, Jeramiah Loscar 2, Jayden Flinn 6, Ben Morris 1.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 20 Results

-

Park. Catholic 21, Wood County Christian 12

Catholic – Vinnie Guice 8, Gruz Isaly 5, Ian Galloway 4, A.J. Criss 2, Seth Menarchek 2.

WCC – Jonah Bosgraf 4, Harry Silvis 4, Elijah Christman 4.

-

North Christian 36, Waverly 14

North – Jacob Francis 8, Oliver Cartwright 5, Landyn Summers 11, Quin Bowsher 2, Ryan Owens 4, Trent Lawrentz 2, Caden Burnside 2, Ashton Peeples 2.

Waverly – Caiden Perkins 2, Jackson Kerr 2, Andrew Fink 4, Isaac Beall 4, Uriah Coleman 2.

-

Vienna 33, McKinley 4

Vienna – Brandy Thorn 8, Avery Matteson 2, Lukas Horner 1, Gaven Ranson 2, Blake Riggs 2, Noah Frazier 6, Cooper Cancade 8, Isaac Ambrose 4.

McKinley – Ben Morris 2, Jayden Flinn 2.

-

Blennerhassett 37, Greenmont 10

Blennerhassett - Carter McLain 16, Ty Davis 7, Lucas Jenkins 4, Brycen Arthur 4, Eli Davis 4, Scott Bailey 2.

Greenmont - Jackson Wharton 4, Jack McLean 2, Ethan Jones 2, Toby Thompson 1, Deric Marshall 1.

 

 

Week Eight Results

Feb. 16

North Christian 33, Wood County Christian 28

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 14, Oliver Cartwright 6, Landyn Summers 5, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 2.

Wood County Christian – Harry Silves 9, J.J. Dimit 7, Elijah Christman 10, Jonah Bosgraf 2.

-

Emerson 50, Fairplains 7

Emerson – Jacob Thomas 8, Haroon Ikhlaq 4, Quinton Wright 20, Ty Street 4, Carson Brundige 6, Conner Elkins 2, Kegan Nutter 2, C=Gabe Gibson 4.

Fairplains – Dedrick Riggs 2, Jameson Carroll 3, Kenny Tullius 2.

-

Gihon 26, Park. Catholic 15

Gihon – Devon Forshey 2, Landon Utt 10, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 4, Eli Johnson 2, Caden Sees 2.

Catholic – Vinnie Guice 8, Josh Gill 2, Conner Zecca 1, Luke Chazelet 2, Carson Logston 2.

-

Kanawha 41, Vienna 16

Kanawha – Isaac Dailey 21, Alex Ruble 2, Landon Allman 2, Blake Claudio 2, Preston Randolph 6, Zane Lewis 6, Caden Miller 2.

Vienna – Noah Frazier 10, Brady Thorn 1, Branson Lott 2, Blake Riggs 2, Isaac Ambrose 1.

-

Feb. 15

Park. Catholic 31, Martin 15

Catholic – Vinnie Guice 6, Carson McMinn 6, Ian Galloway 2, A.J. Criss 9, Domenic Strcula 4, Josh ill 2, Carter Nelson 2.

Martin – Caleb Polsley 2, Tristyn Squires 1, Grayson Board 2, Darius Lane 4, James Haines 6.

-

Blennerhassett 28, Jefferson 5

Blennerhassett - Carter McLain 10, Patrick Arnold 4, Brycen Arthur 4, Lucas Jenkins 4, Ty Davis 2, Eli Davis 2, Scott Bailey 2.

Jefferson - Torris Miller 3, AJ Hendershot 2.

-

Kanawha 35, North Christian 22

Kanawha – Isaac Dailey 10, Zane Lewis 7, Christian Haught 2, Zane Kirk 12, Gauge Delancey 2, Alexander Ware 2.

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 4, Oliver Cartwright 10, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 2.

-

Mineral Wells 31, Criss 13

Mineral Wells – Kayden Marshall 4, Taj Joyce 10, Conner McMullen 6, Tyson Waggoner 2, Bryce Smedley 2, Brady Allman 4, Austin Conley 3.

Criss – Landon Dunn 3, Luke Anderson 2, Bradyn Starcher 2, Aiden Matthews 2, Blaze Efaw 4.

-

Worthington 30, Wood County Christian 28

Worthington – Xavior Alaniz 4, Reed Vickers 8, Collin Hayes 1, Caleb Lindenmuth 15, Landon Edwards 2.

WCC – Harry Silves 14, J.J. Dimit 2, Elijah Christman 4, Jonah Bosgraf 4, Braeyn Joseph 4.

-

Neale 31, Greenmont 15

Neale – Ayden Whitehead 2, Christian Rutherford 4, Peyton Davis 9, Manny Tewdros 3, Gabe Go 8, Joseph Auch 5.

Greenmont – Jack McLeane 4, Jackson Wharton 7, Nick Beane 2, Josh Wallace 2.

-

Feb. 14 Results

Williamstown 41, Emerson 7

Williamstown – Parker Schramm 3, Lynken Joy 5, Brody Bowyer 4, Carson Hill 8, Jayden Bryant 9, Cooper Martin 4, Tyler Keiser 3, Julian Johnson 1, Gavin Hill 2, Wyatt Powell 2.

Emerson – Quinton Wright 7.

-

Waverly 22, Fairplains 17

Waverly – Andrew Fink 9, Jackson Kerr 3, Tyler Coleman 2, Caiden Perkins 7, Isaac Beall 1.

Fairplains – Drew Vanfossen 4, Jackson Carroll 2, Dedrick Riggs 4, Ethan Goodnight 5, Donovan McDonald 2.

-

Madison 25, McKinley 8

Madison – Quinton Wilson 7, Zach Wigal 7, Sutton Stanley 5, Dre Bedgood 4, Owen Slone 2.

McKinley – Gunner Loscar 4, Josh Hutson 2, Jayden Flinn 2.

-

Vienna 35, Franklin 14

Vienna – Brady Thorn 8, Branson Lott 6, Noah Frazier 8, Cooper Cancade 7, Isaac Ambrose 4, Branson Forshey 2.

Franklin – Gage Coull 4, Brayden Coleman 4, Landon Henthorn 6.

 

Feb. 13

Worthington 22, Fairplains 10

Worthington – Xavier Alaniz 10, Caleb Lindenmuth 8, Mosiah Cottrill 2, Landon Edwards 2.

Fairplains – Dedrick Riggs 6, Ethan Goodnight 2, Drew Vanfossen 2.

-

Gihon 25, Lubeck 19

Gihon – Devon Forshey 10, Landon Utt 6, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 3.

Lubeck – Kieran Daniel 4, Nico Rowland 2, Logan Fling 2, Mason Nutter 1, Wyatt Curfman 4, Bryce Hathaway 2, Channing Barrett 2, Coen Daniel 2.

-

Greenmont 27, Waverly 16

Greenmont – Jack McLean 8, Jackson Wharton 14, Toby Thompson 3, Kade Justice 2.

Waverly – Caiden Perkins 2, Jackson Kerr 8, Tyler Coleman 2, Andrew Fink 2, Blake Corbitt 2.

-

Franklin 29, Criss 19

Franklin – Gage Coull 13, Brayden Coleman 4, Landon Henthorn 10, Mason Harris 2.

Criss – Landon Dunn 11, Luke Anderson 1, Brayden Stacher 3, Aiden Mathew 4.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Standings Through Feb. 16

 1) Williamstown 11-0, 2) Kanawha 10-1, 3) Madison 8-1, 4) Gihon 11-2, 5) Worthington 9-2, 6) Blennerhassett 8-3, 7) Park. Catholic, Neale and North Christian 7-4, 10) Lubeck 7-6, 11) Mineral Wells 6-5, 12) Wood County Christian 7-7 and Greenmont 6-6, 14) Vienna 5-6, 15) Criss 5-7, 16) Franklin and Emerson 4-7, 18) Martin and Waverly 2-10, 20) McKinley 1-10, 21) Jefferson 1-11, 22) Fairplains 0-12.

-

Week Eight Results

Feb. 16

North Christian 33, Wood County Christian 28

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 14, Oliver Cartwright 6, Landyn Summers 5, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 2.

Wood County Christian – Harry Silves 9, J.J. Dimit 7, Elijah Christman 10, Jonah Bosgraf 2.

-

Emerson 50, Fairplains 7

Emerson – Jacob Thomas 8, Haroon Ikhlaq 4, Quinton Wright 20, Ty Street 4, Carson Brundige 6, Conner Elkins 2, Kegan Nutter 2, C=Gabe Gibson 4.

Fairplains – Dedrick Riggs 2, Jameson Carroll 3, Kenny Tullius 2.

-

Gihon 26, Park. Catholic 15

Gihon – Devon Forshey 2, Landon Utt 10, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 4, Eli Johnson 2, Caden Sees 2.

Catholic – Vinnie Guice 8, Josh Gill 2, Conner Zecca 1, Luke Chazelet 2, Carson Logston 2.

-

Kanawha 41, Vienna 16

Kanawha – Isaac Dailey 21, Alex Ruble 2, Landon Allman 2, Blake Claudio 2, Preston Randolph 6, Zane Lewis 6, Caden Miller 2.

Vienna – Noah Frazier 10, Brady Thorn 1, Branson Lott 2, Blake Riggs 2, Isaac Ambrose 1.

-

Feb. 15

Park. Catholic 31, Martin 15

Catholic – Vinnie Guice 6, Carson McMinn 6, Ian Galloway 2, A.J. Criss 9, Domenic Strcula 4, Josh ill 2, Carter Nelson 2.

Martin – Caleb Polsley 2, Tristyn Squires 1, Grayson Board 2, Darius Lane 4, James Haines 6.

-

Blennerhassett 28, Jefferson 5

Blennerhassett - Carter McLain 10, Patrick Arnold 4, Brycen Arthur 4, Lucas Jenkins 4, Ty Davis 2, Eli Davis 2, Scott Bailey 2.

Jefferson - Torris Miller 3, AJ Hendershot 2.

-

Kanawha 35, North Christian 22

Kanawha – Isaac Dailey 10, Zane Lewis 7, Christian Haught 2, Zane Kirk 12, Gauge Delancey 2, Alexander Ware 2.

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 4, Oliver Cartwright 10, Trent Lawrentz 2, Ashton Peeples 2.

-

Mineral Wells 31, Criss 13

Mineral Wells – Kayden Marshall 4, Taj Joyce 10, Conner McMullen 6, Tyson Waggoner 2, Bryce Smedley 2, Brady Allman 4, Austin Conley 3.

Criss – Landon Dunn 3, Luke Anderson 2, Bradyn Starcher 2, Aiden Matthews 2, Blaze Efaw 4.

-

Worthington 30, Wood County Christian 28

Worthington – Xavior Alaniz 4, Reed Vickers 8, Collin Hayes 1, Caleb Lindenmuth 15, Landon Edwards 2.

WCC – Harry Silves 14, J.J. Dimit 2, Elijah Christman 4, Jonah Bosgraf 4, Braeyn Joseph 4.

-

Neale 31, Greenmont 15

Neale – Ayden Whitehead 2, Christian Rutherford 4, Peyton Davis 9, Manny Tewdros 3, Gabe Go 8, Joseph Auch 5.

Greenmont – Jack McLeane 4, Jackson Wharton 7, Nick Beane 2, Josh Wallace 2.

-

Feb. 14 Results

Williamstown 41, Emerson 7

Williamstown – Parker Schramm 3, Lynken Joy 5, Brody Bowyer 4, Carson Hill 8, Jayden Bryant 9, Cooper Martin 4, Tyler Keiser 3, Julian Johnson 1, Gavin Hill 2, Wyatt Powell 2.

Emerson – Quinton Wright 7.

-

Waverly 22, Fairplains 17

Waverly – Andrew Fink 9, Jackson Kerr 3, Tyler Coleman 2, Caiden Perkins 7, Isaac Beall 1.

Fairplains – Drew Vanfossen 4, Jackson Carroll 2, Dedrick Riggs 4, Ethan Goodnight 5, Donovan McDonald 2.

-

Madison 25, McKinley 8

Madison – Quinton Wilson 7, Zach Wigal 7, Sutton Stanley 5, Dre Bedgood 4, Owen Slone 2.

McKinley – Gunner Loscar 4, Josh Hutson 2, Jayden Flinn 2.

-

Vienna 35, Franklin 14

Vienna – Brady Thorn 8, Branson Lott 6, Noah Frazier 8, Cooper Cancade 7, Isaac Ambrose 4, Branson Forshey 2.

Franklin – Gage Coull 4, Brayden Coleman 4, Landon Henthorn 6.

 

Feb. 13

Worthington 22, Fairplains 10

Worthington – Xavier Alaniz 10, Caleb Lindenmuth 8, Mosiah Cottrill 2, Landon Edwards 2.

Fairplains – Dedrick Riggs 6, Ethan Goodnight 2, Drew Vanfossen 2.

-

Gihon 25, Lubeck 19

Gihon – Devon Forshey 10, Landon Utt 6, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 3.

Lubeck – Kieran Daniel 4, Nico Rowland 2, Logan Fling 2, Mason Nutter 1, Wyatt Curfman 4, Bryce Hathaway 2, Channing Barrett 2, Coen Daniel 2.

-

Greenmont 27, Waverly 16

Greenmont – Jack McLean 8, Jackson Wharton 14, Toby Thompson 3, Kade Justice 2.

Waverly – Caiden Perkins 2, Jackson Kerr 8, Tyler Coleman 2, Andrew Fink 2, Blake Corbitt 2.

-

Franklin 29, Criss 19

Franklin – Gage Coull 13, Brayden Coleman 4, Landon Henthorn 10, Mason Harris 2.

Criss – Landon Dunn 11, Luke Anderson 1, Brayden Stacher 3, Aiden Mathew 4.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 8 Results

-

Jefferson 20, Fairplains 14

Jefferson – Rivion Grim 8, Jon Ash 8, Mark Hutchinson 4.

Fairplains – Dedrick Riggs 8, Drew Vanfossen 2, Jameson Carroll 2, Ethan Goodnight 2.

-

Neale 25, Wood County Christian 12

Neale – Christian Rutherford 4, Peyton Davis 2, Gabriel Go 15, Rex Ashcraft 2, Hayden Wells 2,

WCC – Harry Silves 4, J.J. Dimit 2, Elijah Christman 4, Jonah Bosgraf 2.

-

Kanawha 35, Martin 11

Kanawha – Isaac Dailey 8, Zane Lewis 8, Christian Haught 2, Zane Kirk 8, Preston Randolph 3, Ethan Ahart 4, Blake Claudio 2.

Martin – Caleb Polsley 9, Darius Lane 2.

-

Lubeck 34, Park. Catholic 17

Lubeck – Kieran Daniel 4, Logan Fling 4, Dylan Holliday 7, Nicho Rowland 4, Mason Nutter 1, Channing Barrett 2, Gavin Fling 4, Bryce Hathaway 1, Aeneas Lauderman 2, Coen Daniel 3.

Catholic – A.J. Criss 7, Ian Galloway 5, Dom Strcula 5.

 

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 7 Results

-

Mineral Wells 34, Franklin 13
MW- Tyson Waggoner 4, Brody Allman 9, Kayden Marshall 3, Taj Joyce 4, Austin Conley 14.

Franklin - Gage Coull 2, Brayden Coleman 6, Mason Harris 3, Hunter Kelly 2.

-

Blennerhassett 43 Worthington 14

Blennerhassett - Carter McLain 17, Ty Davis 6, Eli Davis 6, Patrick Arnold 4, Brycen Arthur 3, Scott Bailey 3, Derek Hill 2, Mason Sandy 2.

Worthington - Caleb Lindenmuth 9, Xavier Alaniz 4, Jackson Roe 1.

-

Neale 27, Waverly 11

Neale – Christian Rutherford 2, Peyton Davis 9, Gabe Go 14, Joseph Auch 2.

Waverly – Andrew Fink 3, Caiden Perkins 2, Tyler Coleman 4, Braden Aliff 1, Uriah Coleman 1.

-

Kanawha 45, Park. Catholic 10

Kanawha – Isaac Dailey 5, Zane Lewis 9, Christian Haught 2, Preston Randolph 4, Zane Kirk 10, Zack Farnsworth 6, Ethan Ahart 2, Tony Herrera 2, Blake Claudio 3, Jackson Hendershot 2.

Catholic – Vinnie Guice 2, A.J. Criss 4, Dominic Strcula 2, Luc Chazalet 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 6 Results

-

Madison 33, Parkersburg Catholic 15

Madison – Quinten Wilson 16, Luke Davis 6, Jaydon Fluharty 4, Zach Wigal 2, Dre Bedgood 2, Owen Slone 2, Sutton Stanley 1.

Catholic – A.J. Criss 6, Vinnie Guice 4, Cruz Isaly 2, Conner Zecca 2, Ian Galloway 1.

-

Neale 23, Fairplains 1

Neale – Christian Rutherford 6, Peyton Davis 2, Gabe Go 10, Easton Miller 1, Rex Ashcraft 2, Butch Lemon 2.

Fairplains – Jameson Carroll 1.

-

Gihon 28, North Christian 22

Gihon – Devon Forshey 9, Landon Utt 12, T.J. Thomas 6, Cam Fallon 1.

North Christian – Ryan Owens 6, Jacob Francis 8, Landyn Summers 4, Trent Lawrentz 2, Oliver Cartwright 2.

-

Emerson 31, Waverly 14

Emerson – Quinton Wright 6, Jacob Thomas 8, Haroon Ikhlaq 6, Kegan Nutter 2, Ty Street 11.

Waverly – Andrew Fink 6, Isaac Beall 1, Tyler Coleman 7.

-

Lubeck 33, Wood County Christian 6

Lubeck – Kieran Daniel 13, Nicho Rowland 3, Mason Nutter 5, Wyatt Curfman 2, Channing Barrett 4, Gavin Fling 2, Bryce Hathaway 4.

WCC – J.J. Dimit 2, Jonah Bosgraf 4.

-

Greenmont 18, Jefferson 14

Greenmont – Jackson Wharton 6, Deric Marshall 2, Zayden Newell 2, Nick Beane 2, Brayden Lofton 2, Toby Thompson 2, Wesley Durkin 2.

Jefferson – Jon Ash 3, Rivion Grim 9, John Wilkinson 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 5 Results

-

Williamstown 38, Criss 14

Williamstown – Will Coiner 2, Parker Schramm 8, Brody Bowyer 2, Lynken Joy 6, Carson Hill 6, Jayden Bryant 4, Carter Montgomery 2, Julian Johnson 4, Gavin Hill 2, Wyatt Powell 2.

Criss – Darius Jones 3, Luke Anderson 2, Jacobi White 2, Brayden Starcher 4, James Lewis 1,
Aiden Matthews 2.

-

Gihon 41, Wood County Christian 18

Gihon – Devon Forshey 15, Landon Utt 4, T.J. Thomas 14, Cam Fallon 4, Brandy Butcher 4, Kaiden Sees 2.

WCC – Harry Silves 5, Jonah Barnhart 3, J.J. Dimit 4, Elijah Christman 4, Jonah Bosgraf 2.

-

Vienna 43, Martin 6

Vienna – Brady Thorn 8, Braxton Kupfner 2, Gaven Ranson 6, Branson Forshey 2, Corbin Kupfner 4, Branson Lott 1, Tanner Cancade 2, Noah Frazier 9, Cooper Cancade 5, Isaac Ambrose 4.

Martin – Tristyn Squires 2, Dylan Roberts 1, Greyson Board 1, Darius Lane 2,

-

Madison 35, North Christian 20

Madison – Luke Davis 16, Quinton Wilson 11, Jaydon Fluharty 4, Derek Stover 2, Dre Bedgood 2.

North Christian – Oliver Cartwright 10, Jacob Francis 9, Landyn Summers 1.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Feb. 1 Results

-

Worthington 28, Jefferson 15

Worthington – Xavier Alaniz 2, Reed Vickers 4, Brandon Gray 2, Collin Hayes 4, Chase Waybright 2, Caleb Lindenmuth 8, Wyatt Drake 2, Mosiah Cottrell 2.

Jefferson – Rivion Grim 11, Jon Ash 2, Taris Miller 2.

-

Vienna 30, North Christian 17

Vienna – Brady Thorne 4, Braxton Kupfner 2, Branson Lott 6, Noah Frazier 8, Cooper Cancade 4, Isaac Ambrose 6.

North – Ryan Owens 3, Jacob Francis 6, Oliver Cartwright 4, Landyn Summers 4.

-

Emerson 31, Greenmont 21

Emerson – Liam Guns 2, Quinton Wright 14, Jacob Thomas 4, Gabe Gibson 9, Haroon Ikhlaq 2.

Greenmont – Jackson Wharton 10, Zayden Newell 4, Deric Marshall 2, J.D. Pauley 2, Josh Wallce 2, Ethan Jones 1.

-

Williamstown 59, Franklin 5

Williamstown – Will Coiner 7, Parker Schramm 16, Brody Bowyer 9, Lynken Joy 6, Carson Hill 2,Jayden Bryant 5, Cooper Martin 2, Tyler Keiser 2, Carter Montgomery 2, Julian Johnson 2, Carson Haines 4, Asher Fenton 2.

Franklin – Gage Coull 1, Landon Henthorn 2, Mason Harris 2.

 

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 31 Results

-

Mineral Wells 39, McKinley 2

Mineral Wells - Austin Conley 5, Tyson Waggoner 4, Taj Joyce 4, Connor McMullen 4, Parker Vannoy 4, Bryce Smedley 3, Chase Offenberger 3, Kayden Marshall 3, Brody Allman 2, Xavier St. Andry 2, Ashton Burr 2, Peyton Cline 2, Drew Blough 1.
McKinley - Jaxon Thomas 1, Antawn Keel 1.

-

Blennerhassett 39, Criss 13

Blennerhassett – Carter McLain 13, Ty Davis 10, Patrick Arnold 4, Lucas Jenkins 4, Eli Davis 4, Brycen Arthur 2, Scott Bailey 2.

Criss - Landon Dunn 7, Jacobi White 2, Blaze Efaw 2, Parker Reese 2.
-

Lubeck 37, Fairplains 5

Lubeck – Kieran Daniel 8, Logan Fling 6, Dylan Holliday 3, Nicho Rowland 3, Mason Nutter 3, Wyatt Curfman 1, Channing Barrett 1, Bryce Hathaway 6, Zach Plotner 6.

Fairplains – Derrick Riggs 2, Brody Keller 2, Donovan McDonald 1.

-

Gihon 36, Waverly 11

Gihon – Devon Forshey 12, Landon Utt 4, T.J. Thomas 8, Cam Fallon 2, Bandt Butcher 4, Carter Lockhart 2, Eli Johnson 4.

Waverly – Jackson Kerr 2, Andrew Fink 6, Tyler Coleman 3.

 

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 30 Results

-

Worthington 14, Emerson 13

Worthington – Xavier Alaniz 2, Reed Vickers 3, Caleb Lindenmuth 2, Landon Edwards 7.

Emerson – Quinton Wright 10, Jacob Thomas 3.

-

North Christian 44, Criss 21

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 10, Oliver Cartwright 8, Landyn Summers 10, Quin Bowsher 2, Hayden Tunnell 2, Ashton Peeples 2, Trent Lawrentz 6.

Criss - Landon Dunn 4, Darius Jones 7, Luke White 4, Jacobi White 2, Jaxon Myers 4.

-

Kanawha 49, Wood County Christian 12

Kanawha - Isaac Dailey 16, Zane Lewis 4, Christian Haught 2, Zack Farnsworth 2, Gauge Delancey 6, Preston Randolph 6, Guy Bradley 2, Zane Kirk 4, Bowen Rader 3, Blake Claudio 2, Alex Ware 2.

WCC – J.J. Dimit 2, Elijah Christman 6, Jonah Bosgraf 3, Andrew Seigneur 1.

-

Williamstown 53, McKinley 0

Williamstown – Will Coiner 4, Parker Schramm 11, Brody Bowyer 2, Lynken Joy 8, Carson Hill 14, Jayden Bryant 4, Tyler Keiser 2, Julian Johnson 4, Carson Haines 2, Asher Fenton 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 29 Results

-

Blennerhassett 33, Vienna 30 OT

Blennerhassett - Ty Davis 14, Patrick Arnold 8, Lucas Jenkins 6, Braxton Byrd 2, Eli Davis 3.

Vienna - Cooper Cancade 11, Branson Lott 6, Noah Frazier 7, Avery Matteson 4, Issac Ambrose 2.

-

Mineral Wells 28, Martin 5

Mineral Wells - Austin Conley 6, Connor McMullen 5, Tyson Wagoner 4, Taj Joyce 4, Brody Allman 3, Chase Offenberger 2, Kayden Marshall 2, Parker Vannoy 2.

Martin - Caleb Polsey 2, Owen McCrady 2, Darius Lane 1.

-

Kanawha 34, Neale 10

Kanawha – Isaac Dailey 10, Zane Lewis 6, Christian Haught 2, Preston Randolph 4, Gage Delancey 4, Zane Kirk 8.

Neale – Peyton Davis 2, Manny Tewdros 4, Gabriel Go 4.

-

Wood County Christian 23, Greenmont 14

WCC – Harry Silves 5, Dwight Proper 2, J.J. Dimit 4, Elijah Christman 4, Jonah Bosgraf 8.

Greenmont – Jack McLean 2, Zayden Newell 1, Toby Thompson 1, Jackson Wharton 10.

-

Lubeck 44, Waverly 3

 

Lubeck – Kieran Daniel 4, Logan Fling 2, Dylan Holliday 1, Nicho Rowland 9, Mason Nutter 9, Gavin Fling 2, Zach Plotner 4, Aeneas Lauderman 2, Kooper Jackson 4, Isaac Osborn 3, Coen Daniel 4.

Waverly – Riker Hutchinson 2, Tyler Coleman 2.

-

Criss 30, Jefferson 29

Criss – Landon Dunn 14, Darius Jones 6, Luke Anderson 4, Brayden Starcher 2, Aiden Matthews 4.

Jefferson – John Wilkinson 4, Rivion Grim 16, Mark Hutchinson 2, Jon Ash 7.

    

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 25 Results

-

Martin 12, McKinley 4

Martin – Caleb Polsley 5 Grayson Board 1, Darius Lane 2, James Haines 4.

McKinley – Jayden Flinn 4.

-

Blennerhassett 34, Franklin 10

Blennerhassett – Carter McLain 15, Ty Davis 2, Patrick Arnold 4, Lucas Jenkins 3, Eli Davis 4, Logan Blasingame 2, Derek Hill 4.

Franklin – Gage Coull 2, Landon Henthorn 8.

-

Wood County Christian 16, Waverly 3

WCC – Jonah Bosgraf 2, Elijah Christman 2, Harry Silves 6, Jonah Barnhart 2, J.J. Dimit 2.

Waverly – Andrew Fink 2, Uriah Coleman 1.

-

Park. Catholic 25, Worthington 14

Catholic – A.J. Criss 11, Vinnie Guice 8, Ian Galloway 4, Dom Strcula 2.

Worthington – Reed Vickers 6, Xavier Alaniz 2, Brandon Gray 2, Chase Waybright 1, Landon Edwards 3.

-

Madison 33, Emerson 18

Madison – Quinton Wilson 10, Luke Dvis 10, Jaydon Fluharty 4, Derek Stover 4, Zach Wigal 2, Sutton Stanley 2, Jayden Ervin 1.

Emerson – Quinton Wright 10, Sylas Cheuvront 2, Jacob Thomas 2, Gabe Gibson 4.

-

Vienna 29, Jefferson 7

Vienna – Brady Thorn 2, Braxton Kupfner 3, Gaven Ranson 2, Tanner Cancade 4, Noah Frazier 5, Cooper Cancade 11, Isaac Ambrose 2.

Jefferson – Rivion Grim 5, Jon Ash 2.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 24 Results

-

Madison 24, Lubeck 14

Madison - Quenten Wilson 12, Sutton Stanley 5, Luke Davis 4, Bryce Willis 2,  Jaydon Fluharty 1.

Lubeck - Mason Nutter 4,  Wyatt Curfman 3, Kieran Daniel 3, Logan Fling 2, Issac Osborn 2.

-

Franklin 19, Martin 18

Franklin - Kaleb Hall 2, Gage Coull 7, Landon Henthorn 6, Mason Harris 4.

Martin - Caleb Posey 5, Tristyn Squires 4, Eylan Suter 2, Darius Lane 2, James Haines 5.

-

Williamstown 32, Neale 14

Williamstown - Will Coiner 4, Parker Schramm 6, Brody Bowyer 4, Lynken Joy 7, Carson Hill 4, Jayden Bryant 3, Cooper Martin 2, Tyler Keiser 2.

Neale – Peyton Davis 6, Manny Tewdros 6, Joseph Auch 2.

-

Kanawha 47, Gihon 37

Kanawha - Zane Lewis 14, Isaac Dailey 11, Christian Haught 3, Preston Randolph 3, Zane Kirk 10, Gage Delancey 4, Zack Farnsworth 2.
Gihon - Devon Forshey 11, Landon Utt 14,  TJ Thomas 2, Cam Fallon 8, Brandt Butcher 2.

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 23 Results

-

North Christian School 34, Greenmont 12

North Christian - Jacob Francis 19, Ryan Owens 6, Oliver Cartwright 3, Landyn Summers 4, Trent Lawrentz 2.

Greenmont – Toby Thompson 6, Deric Marshall 2, Zayden Newell 2, Jackson Wharton 1, Nick Beane 1.

-

Criss 29, McKinley 6

Criss - Landon Dunn 11, Darius Jones 4, Luke Anderson 4, Brayden Starcher 4, Aiden Matthews 4, Cole Freeman 2.

McKinley – Jayden Flinn 4, James Hutson 2.

-

Neale 35, Vienna 20

Neale – Christian Rutherford 4, Peyton Davis 2, Manny Tewdros 11, Gabe Go 15, Hayden Walls 1, Rex Ashcraft 2.

Vienna – Brady Thorn 1, Braxton Kupfner 1, Avery Matteson 2, Corbin Kupfner 3, Branson Lott 7, Cooper Cancade 4, Isaac Ambrose 2.

-

Blennerhassett 24, Mineral Wells 9

Blennerhassett – Carter McLain 6, Ty Davis 12, Patrick Arnold 2, Lucas Jenkins 3, Scott Bailey 1.

Mineral Wells – Chase Offenberger 2, Austin Conley 1, Tyson Wagner 2, Kayden Marshall 2, Taj Joyce 2.

-

Williamstown 59, Jefferson 9

Williamstown – Will Coiner 2, Parker Schramm 16, Brody Bowyer 4, Carson Hill 6, Lynken Joy 9, Cooper Martin 2, Julian Johnson 2, Gavin Hill 4, Aiden Meeks 2, Asher Fenton 6, Wyatt Powell 2, Mason Mercer 4.

Jefferson – Rivion Grim 7, Kris Stevens 2.

-

Parkersburg Catholic 31, Fairplains 8

Catholic - Vinnie Guice 7, Cruz Isaly 2, Ian Galloway 2, A.J. Criss 7, Dominic Strcula 2, Carson McMinn 5, Luc Chazalet 2, Evan Murphy 4.

Fairplains - Drew VanFossen 3, Dedrick Riggs 3, Jordan Speece 2.

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 22 Results

-

Blennerhassett 30, Lubeck 28

Blennerhassett - Carter McLain 10, Ty Davis 8, Lucas Jenkins 5, Patrick Arnold 4, Scott Bailey 2, Eli Davis 1.

Lubeck - Kieran Daniel 11, Nicho Rowland 8, Wyatt Curfman 4, Channing Barrett 4, Logan Fling 1.

-

Greenmont 28, McKinley 6

Greenmont – Jackson Wharton 8, Zayden Newell 8, Deric Marshall 2, Nick Beane 4, Toby Thompson 2, Josh Wallace 4.

McKinley – Jaxon Thomas 2, Ben Morris 2, Jayden Flinn 2.

-

Gihon 36, Vienna 11

Gihon – Devon Forshey 8, Landon Utt 13, T.J. Thomas 12, Brandt Butcher 1, Logan Graham 2.

Vienna – Noah Frazier 9, Branson Lott 2.

-

Williamstown 38, Mineral Wells 9

Williamstown - Carson Hill 6, Parker Schramm 7, Lynken Joy 12, Brody Bowyer 2, Jayden Bryant 4, Tyler Keiser 2, Gavin Hill 2, Asher Fenton 1, Wyatt Powell 2.

Mineral Wells – Tyson Wagoner 5, Drew Blough 2, Kayden Marshall 2.

 

 

Wood County Recreation Commission

Boys Elementary Basketball

Jan. 11 Results

-

Gihon 33, Jefferson 18

Gihon – Devon Forshey 4, Landon Utt 6, T.J. Thomas 13, Cam Fallon 6, Logan Graham 2, Noah Akers 2.

Jefferson – Rivion Grim 14, Jon Ash 2, John Wilkinson 2.

-

North Christian 15, Franklin 14

North Christian – Jacob Francis 4, Oliver Cartwright 5, Landyn Summers 6.

Franklin – Gage Coull 2, Landon Henthorn 3, Brayden Coleman 2, Bryce Bowman 7.

-

Worthington 24, Martin 12

Worthington – Xavior Alaniz 2, Reed Vickers 10, Brandon Gray 6, Collin Hayes 2, Chase Waybright 2, Caleb Lindenmuth 2.

Martin – Caleb Polsley 2, Eyland Suter 2, Greyson Board 2, Darius Lane 2, James Haines 4.

-

Lubeck 28, Emerson 14

Lubeck – Kieran Daniel 4, Logan Fling 7, Dylan Holliday 2, Wyatt Curfman 4, Nicho Rowland 6, Channing Barrett 5.

Emerson – Quinton Wright 10, Gabe Gibson 2, Ty Street 1, Liam Guns 1.

-

Jan. 10 Results

-

Kanawha 42, Emerson 13

Kanawha - Zane Lewis 4, Isaac Dailey 14, Zane Kirk 4, Christian Haught 2, Preston Randolph 4, Gauge Delancey 2, Guy Bradley 2, Zach Farnsworth 6, Ethan Ahart 2, Landon Allman 2.

Emerson - Ty Street 2, Quinton Wright 3, Gabe Gibson 4, Haroon Ikhlaq 2, Kegan Nutter 2.

-

Madison 35, Jefferson 10

Madison – Quiton Wilson 4, Luke Davis 10, Jaydon Fluharty 4, Sutton Stanley 2, Derek Stover 7, Aiden Cremeans 1, Rudy Colombo 1, Kaiden Skinner 6.

Jefferson – Tarris Miller 2, Jon Ash 2, Rivion Grimm 6.

-

Greenmont 21, Martin 4

Greenmont – Jack McLean 9, Jackson Wharton 6, Nick Beane 4, Toby Thompson 2.

Martin – Garrett Cline 2, Jase Rake 2.

-

Lubeck 20, Mineral Wells 15

Lubeck – Kieran Daniel 7, Logan Fling 1, Dylan Holliday 2, Nicho Rowland 8, Wyatt Curfmann 2.

Mineral Wells – Tyson Wagoner 3, Kayden Marshall 4, Conner McMullen 3, Austin Conley 5.

-

Jan. 9 Results

-

Criss 13, Waverly 11

Criss – Landon Dunn 4, Darius Jones 5, Jaxon Myers 4.

Waverly – Jackson Kerr 2, Tyler Coleman 1, Brandon Aliff 2, Isaac Beall 2, Andrew Fink 4.

-

Wood County Christian 31, Fairplains 8

WCC – Harry Silver 14, J.J. Dimit 5, Elijah Christian 2, Jonah Bosgraf 4, Andrew Seignur 2, Jonah Barnhart 2, Braelyn Joseph 2.

Fairplains – Drew VanFossen 2, Dedrick Riggs 4, Ethan Goodnight 2.

-

Franklin 14, McKinley 12

Franklin – Gage Coull 4, Landon Henthorn 8, Brayden Coleman 2.

McKinley – Jaxon Thomas 4, Ben Morris 2, Antwan Keel 2, Jayden Flinn 2, Anthony Dorset 2.

-

Parkersburg Catholic 29, Greenmont 12

Catholic – A.J. Criss 8, Cruz Isaly 6, Carson McMinn 4, Vinnie Guice 3, Dom Strcula 2, Josh Gill 2, Preston McCarty 2, Luc Chazalet 2.

Greenmont – Jackson Wharton 6, Nick Bean 4, Toby Thompson 2.

-

Williamstown 38, Blennerhassett 11

Williamstown – Will Gainer 2, Parker Schramm 6, Brody Bowyer 3, Lynken Joy 10, Carson Hill 6, Jayden Bryant 3, Cooper Martin 4, Asher Fenton 2, Aiden Meeks 2.

Blennerhassett – Carter McLain 3, Ty Davis 2, Lucas Jenkins 2, Brycen Arthur 2, Scott Bailey 2.

-

Gihon 30, Neale 26

Gihon – Devon Forshey 12, Cam Fallon 11, Landon Utt 5, T.J. Thomas 2.

Neale – Peyton Davis 4, Gabe Go 11, Ayden Whited 7, Christian Rutherford 3, Manny Tewdros 1.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 10 Results

-

Kanawha 42, Emerson 13

Kanawha - Zane Lewis 4, Isaac Dailey 14, Zane Kirk 4, Christian Haught 2, Preston Randolph 4, Gauge Delancey 2, Guy Bradley 2, Zach Farnsworth 6, Ethan Ahart 2, Landon Allman 2.

Emerson - Ty Street 2, Quinton Wright 3, Gabe Gibson 4, Haroon Ikhlaq 2, Kegan Nutter 2.

-

Madison 35, Jefferson 10

Madison – Quiton Wilson 4, Luke Davis 10, Jaydon Fluharty 4, Sutton Stanley 2, Derek Stover 7, Aiden Cremeans 1, Rudy Colombo 1, Kaiden Skinner 6.

Jefferson – Tarris Miller 2, Jon Ash 2, Rivion Grimm 6.

-

Greenmont 21, Martin 4

Greenmont – Jack McLean 9, Jackson Wharton 6, Nick Beane 4, Toby Thompson 2.

Martin – Garrett Cline 2, Jase Rake 2.

-

Lubeck 20, Mineral Wells 15

Lubeck – Kieran Daniel 7, Logan Fling 1, Dylan Holliday 2, Nicho Rowland 8, Wyatt Curfmann 2.

Mineral Wells – Tyson Wagoner 3, Kayden Marshall 4, Conner McMullen 3, Austin Conley 5.

 

 

WCRC Boys Elementary Basketball

Jan. 9 Results

-

Criss 13, Waverly 11

Criss – Landon Dunn 4, Darius Jones 5, Jaxon Myers 4.

Waverly – Jackson Kerr 2, Tyler Coleman 1, Brandon Aliff 2, Isaac Beall 2, Andrew Fink 4.

-

Wood County Christian 31, Fairplains 8

WCC – Harry Silver 14, J.J. Dimit 5, Elijah Christian 2, Jonah Bosgraf 4, Andrew Seignur 2, Jonah Barnhart 2, Braelyn Joseph 2.

Fairplains – Drew VanFossen 2, Dedrick Riggs 4, Ethan Goodnight 2.

-

Franklin 14, McKinley 12

Franklin – Gage Coull 4, Landon Henthorn 8, Brayden Coleman 2.

McKinley – Jaxon Thomas 4, Ben Morris 2, Antwan Keel 2, Jayden Flinn 2, Anthony Dorset 2.

-

Parkersburg Catholic 29, Greenmont 12

Catholic – A.J. Criss 8, Cruz Isaly 6, Carson McMinn 4, Vinnie Guice 3, Dom Strcula 2, Josh Gill 2, Preston McCarty 2, Luc Chazalet 2.

Greenmont – Jackson Wharton 6, Nick Bean 4, Toby Thompson 2.

-

Williamstown 38, Blennerhassett 11

Williamstown – Will Gainer 2, Parker Schramm 6, Brody Bowyer 3, Lynken Joy 10, Carson Hill 6, Jayden Bryant 3, Cooper Martin 4, Asher Fenton 2, Aiden Meeks 2.

Blennerhassett – Carter McLain 3, Ty Davis 2, Lucas Jenkins 2, Brycen Arthur 2, Scott Bailey 2.

-

Gihon 30, Neale 26

Gihon - Devon Forshey 12, Cam Fallon 11, Landon Utt 5, T.J. Thomas 2.

Neale - Peyton Davis 4, Gabe Go 11, Ayden Whited 7, Christian Rutherford 3, Manny Tewodros 2.

 

 

 

 

Wood County Boys Elementary Basketball

Jan. 4 Results

-

NCS 32, Fairplains 18

NCS – Ryan Owens 4, Jacob Francis 6, Oliver Cartwright 2, Landyn Summers 10, Ashton Peeples 4, Trent Lawrentz 6.

Fairplains – Dedrick Riggs 12, Drew Vanfossen 2, Ethan Goodnight 4.

-

Vienna 27, Lubeck 23

Vienna – Noah Frazier 13, Cooper Cancade 7, Braxton Kupfner 3, Brady Thorn 2, Branson Lott 2.

Lubeck – Kieran Daniel 4, Logan Fling 8, Mason Nutter 4, Dylan Holliday 3, Nicho Rowland 2, Wyatt Curfman 2.

-

Madison 32, Gihon 28

Madison – Luke Davis 13, Quenten Wilson 8, Jaydon Fluharty 7, Sutton Stanley 4.

Gihon – Devon Forshey 15, Cam Fallon 7, T.J. Thomas 4, Landon Utt 2.

-

Wood County Christian 24, Martin 9

WCC - Harry Silves 10, J.J. Dimit 2, Elijah Christman 6, Jonah Bosgraf 4, Cooper Billingsley 2.

Martin – Darius Lane 2, Tristyn Squires 3, Garrett Cline 2, Caleb Polsley 1, Kanyon Jacoby 1.

-

Kanawha 31, Mineral Wells 10

Kanawha – Zane Lewis 5, Isaac Dailey 13, Christian Haught 2, Ethan Ahart 1, Guy Bradley 4, Zane Kirk 2, Zack Farnsworth 4,.

Mineral Wells – Brody Allman 2, Conner McMullen 4, Austin Conley 3, Kayden Marshall 1.

-

Park. Catholic 31, Waverly 14

Catholic – Vinnie Guice 2, Cruz Isaly 2, Ian Galloway 2, A.J. Criss 7, Dom Strcula 7, Josh Gill 2, Carson McMinn 2, Evan Murphy 2, Ethan Durochia 4.

Waverly – Tyler Coleman 6, Uriah Coleman 1, Jackson Kerr 2, Andrew Fink 4.

 

 

Wood County Boys Elementary Basketball

Jan. 3 Results

-

Waverly 27, Martin 25

Waverly – Caiden Perkins 8, Tyler Coleman 7, Andrew Fink 8, Isaac Beall 2, Jackson Kerr 2.

Martin -Tristyn Squires 6, Kanyon Jacoby 2, Coleton Hill 2, Eyland Suter 1, Greyson Board 1, Darius Lane 6, James Haines 6.

-

Greenmont 28, Franklin 8

Greenmont – Jack McLean 4, Jackson Wharton 9, Zayden Newell 2, Nick Beane 4, Toby Thompson 4, Eli Brown 5.

Franklin – Gage Coull 6, Landon Henthorn 2.

-

Gihon 31, Mineral Wells 25

Gihon – Devon Forshey 18, Landon Utt 4, T.J. Thomas 3, Cam Fallon 6.

Mineral Wells – Tyson Waggoner 9, Drew Blough 1, Bryce Smedley 2, Brody Allman 2, Kayden Marshall 4, Taj Joyce 2, Conner McMullen 2, Austin Conley 1, Parker Vannoy 2.

-

Worthington 33, McKinley 12

Worthington – Xavior Alaniz 2, Reed Vickers 6, Brandon Gray 2, Collin Hayes 4, Chase Waybright 5, Caleb Lindenmuth 6, Landon Edwards 8.

McKinley – Ben Morris 2, James Hutson 2, Jayden Flinn 4, Anthony Dorset 4.

 

Wood County Elementary Boys Basketball

Jan. 2 Results

-

Blennerhassett 30, Neale 25

Blennerhassett – Carter McLain 16, Ty Davis 6, Patrick Arnold 8.

Neale – Christian Rutherford 6, Manny Tewdros 4, Gabriel Go 6, Ayden Whited 4, Peyton Davis 5.

-

Williamstown 36, Lubeck 11

Williamstown – Parker Schramm 3, Brody Bowyer 4, Lynken Joy 12, Jayden Bryant 8, Cooper Martin 2, Julian Johnson 2, Carson Hill 2, Mason Mercer 1, Wyatt Powell 2.

Lubeck – Kiernan Daniel 3, Mason Nutter 2, Wyatt Curfman 2, Aeneas Lauderman 1.

-

Emerson 36, Jefferson 16

Emerson – Ty Street 4, Liam Guns 2, Josh Knicely 4, Sylas Cheuvront 2, Quinton Wright 14, Cale Stutler 2, Haroon Ikhlaq 2, Jacob Thomas 4, Carson Brundige 2.

Jefferson – Rivion Grimm 10, Jon Ash 6.

-

Wood County Christian 23, McKinley 4

WCC – Harry Silves 8, J.J. Dimit 3, Elijah Christman 8, Jonah Bosgraf 4.

McKinley – Tyeson McConnell 2, Jaxon Thomas 2.

-

Martin 19, Fairplains 13

Martin – James Haines 9, Greyson Board 5, Darius Lane 2, Tristyn Squires 3.

Fairplains – Jackson Carroll 2, Dedrick Riggs 8, Ethan Goodnight 3.

-

Park. Catholic won by forfeit over Criss

 -

Wood County Boys Elementary Basketball

Dec. 21 Results

-

Worthington 31, Criss 12

Worthington – Xavior Alaniz 2, Reed Vickers 17, Brandon Gray 2, Caleb Lindenmuth 6, Landon Edwards 2, Wyatt Drake 2.

Criss – Landon Dunn 2, Luke Anderson 6, Brayden Starcher 4,

-

Neale 23, Emerson 13

Neale – Ayden Whited 5, Christian Rutherford 4, Payton Davis 9, Manny Tewdros 1, Gabe Go 4.

Emerson – Ty Street 2, Quinton Wright 8, Sylas Cheuvront 3.

-

North Christian 32, McKinley 12

North Christian – Ryan Owens 4, Jacob Francis 8, Oliver Cartwright 3, Landyn Summers 5, Quinn Bowsher 4, Ashton Peeples 2, George Sames 2, Trent Lawrentz 4.

McKinley – Jaxon Thomas 4, James Hutson 2, Tyeson McConnell 2, Jayden Flinn 4.

-

Mineral Wells 23, Madison 22

Mineral Wells – Tyson Waggoner 2, Chase Offenberger 4, Taj Joyce 2, Conner McMullen 8, Austin Conley 7.

Madison – Quinten Wilson 10, Luke Davis 6, Jaydon Fluharty 3, Bryce Willis 2, Sutton Stanley 1.

-

Dec. 20 Results

-

Williamstown 26, Kanawha 17

Williamstown – Will Coiner 9, Parker Schramm 10, Lynken Joy 2, Carson Hill 4, Jayden Bryant 1.

Kanawha - Isaac Dailey 9, Zane Lewis 2, Christian Haught 2, Zane Kirk 4.

-

Worthington 19, Greenmont 17

Worthington – Xavior Alaniz 4, Reed Vickers 5, Caleb Lindenmuth 6, Landon Edwards 2, Mosiah Cottrill 2. 

Greenmont – Jackson Wharton 7, Zayden Newell 3, Deric Marshall 2, Nick Beane 2, Ethan Jones 1, Toby Thompson 2.

-

Gihon 38, Blennerhassett 26

Gihon – Devon Forshey 20, Landen Utt 2, Cam Fallon 12, T.J. Thomas 4.

Blennerhassett – Ty Davis 2, Lucas Jenkins 6, Carter McLain 18.

-

Lubeck 36, Jefferson 1

Lubeck – Aeneas Lauderman 4, Gavin Fling 2, Cayden Wingrove 4, Mason Nutter 10, Channing Barrett 2, Bryce Hathaway 2, Isaac Osborn 5, Logan Fling 5, Coen Daniel 2.

Jefferson – Rivian Grimm 1.

-

Franklin 25, Waverly 15

Franklin – Gage Coull 12, Landon Henthorn 6, Mason Harris 1, Brayden Coleman 4, Kaleb Hall 2.

Waverly – Caiden Perkins 4, Tyler Coleman 3, Andrew Fink 4, Isaac Beall 4.

-

Criss 35, Fairplains 14

Criss – Landon Dunn 11, Darius Jones 8, Luke Anderson 4, Jacobi White 6, Aiden Mathews 2, Cole Freeman 2, Blaze Efaw 2.

Fairplains – Drew VanFossen 2, Dedrick Riggs 11, Ethan Goodnight 1.


- 

Dec. 19 Results

-

Kanawha 53, Jefferson 6

Kanawha – Preston Randolph 2, Isaac Dailey 11, Zane Kirk 12, Mathias Williams 8, Jackson Hendershot 2, Landon Allman 2, Blake Claudio 4, Logan Ruble 4, Bowen Rader 2, Cayden Miller 4, Christian Haught 4.

Jefferson – Mark Hutchinson 2, Rivion Grimm 4.

-

Neale 20, Lubeck 16

Neale – Ayden Whited 2, Christian Rutherford 2, Payton Davis 2, Manny Tewodros 6, Gabe Go 8.

Lubeck – Aeneas Lauderman 2, Kieran Daniel 4, Mason Nutter 2, Channing Barrett 2, Nicho Rowland 6.

-

Worthington 36, Waverly 11

Worthington - Wyatt Drake 4, Landon Edwards 2, Brandon Gray 6, Caleb Lindenmuth 8, Reed Vickers 8, Xavior Alaniz 2, Collin Hayes 4, Ashton Vonville 2.

Waverly – Jackson Kerr 2, Tyler Coleman 3, Esaac Beall 4, Andrew Fink 2.

-

Mineral Wells 30, Vienna 29

Mineral Wells – Austin Conley 21, Conner McMullen 6, Chase Offenberger 3.

Vienna – Noah Frazier 9, Brandson Lott 9, Cooper Cancade 7, Avery Matteson 4.

-

Greenmont 17, Fairplains 1

Greenmont – Jack McLean 1, Jackson Wharton 4, Zayden Newell 8, Peyton Porter 2, Eli Brown 2.

Fairplains – Derick Riggs 1.

-

North Christian 26, Martin 4

North Christian – Ryan Owens 1, Jacob Francis 10, Oliver Cartwright 5, Landyn Summers 6, Ashton Peeples 2, Trent Lawrentz 2.

Martin – Tristyn Squires 2, Darius Lane 2.     

- 

Dec. 18 Results

-

Madison 20, Blennerhassett 15

Madison – Quinten Wilson 5, Luke Davis 4, Jaydon Fluharty 5, Bryce Willis 1, Zach Wigal 4, Sutton Stanley 1.

Blennerhassett – Patrick Arnold 2, Lucas Jenkins 4, Ty Davis 7, Eli Davis 2.

-

Williamstown 40, Vienna 10

Williamstown – Will Coiner 6, Parker Schramm 8, Brody Bowyer 7, Lyken Joy 5, Carson Hill 4, Jayden Bryant 2, Tyler Keiser 2, Cooper Martin 2, Aiden  Meeks 2, Asher Fenton 2.

Vienna – Noah Frazier 6, Braxton Kupfner 1, Cooper Cancade 3.

-

Criss 21, Wood County Christian 12

Criss – Darius Jones 8, Aiden Matthews 5, Landon Dunn 3, Luke Anderson 3, Blaze Efaw 2.

WCC – Jonathan Dimit 4, Jonah Bosgraf 4, Harry Silvis 2, Elijah Christman 2.

-

Park. Catholic 24, Franklin 17

Catholic – Vinnie Guice 6, Ian Galloway 6, Cruz Isaly 4, A.J. Criss 2, Dominic Strcula 2, Carson McMinn 2, Josh Gill 2.

Franklin – Gage Coull 11, Landon Henthorn 4, Devin Andrews 2.

-

Gihon 38, Emerson 31

Gihon – Devon Forshey 12, Landen Utt 5, T.J. Thomas 5, Brant Butcher 6, Cam Fallon 10.

Emerson – Liam Guns 4, Ty Street 5, Josh Knicely 1, Quinton Wright  15, Haroon Khlaq 2, Cabe Gibson 4.

-

McKinley 14, Fairplains 12

McKinley – Jaxon Thomas 6, Ben Morris 4, Antawn Keel 2, Jayden Flinn 2.

Fairplains – Dedrick Riggs 4, Ethan Goodnight 8.


 

Williamstown 29, Blennerhassett 20

2017 Wood County Boys Elementary Basketball Champs
IMG_8416.JPG
Lynken Joy 2, Maxwell Molessa 2, Louis Goodnow 11, Ethan Holbert 10, Tyler Fenton 4.

2017 2nd Place
IMG_8411.JPG
Preston Delaney 2, Cole Joy 4, Preston Ceglar 2, Tay Tibbs 4, Jackson Smith 8.

 

Vienna 30, Gihon 29

2017 3rd Place
IMG_8349.JPG
Mason Cyran 13, Matthew Frazier 8, Owen Collins 6, Isaiah Walker 7, Conner Storey 6.

2017 4th Place
IMG_8340.JPG
Triston Walker 8, Cayden Mackey 1, Devon Forshey 5, Tobi Adebulu 16, Hunter Landis 2, Gideon Wilson

  • Each Wood County Elementary school may enter a team
  • Principal must approve the program at their school
  • Child may not turn 13 before September 1 of the current year
  • Contact your school for tryout information
  • Games played weekday evenings beginning at 4:30

2017 Championship Bracket